• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Alerjiyi Yenmenin Doğal Yolları

  • 1 Star
    Loading...

Alerjiyi yenmenin doğal yolları özellikle yaklaşmakta olan bahar günlerinde hassas bünyeler için sorun yaşatabildiği gibi bu konuda alabileceğiniz tedbirler yazımızda sizler için hazırlanmıştır.
Alerjiye meydan okumak ve rahatsızlıklarla karşılaşmamak için yapmanız gerekenlerin başından bahar aylarında sıklıkla karşılaşabileceğiniz polenler ve alerjenlerden korunmak için maske takmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Maske takmak özellikle rahatsız olunduğundan çevreye de hastalık bulaştırmamak için kullanılması gereken ürünler arasında yer alırken bahar aylarında sizlerin alerjenlerden rahatlıkla koruyacaktır. Evimizde, ofisimizde veya farklı kapalı yaşam alanlarımızda kullandığımız klimalar özellikle alerjik bünyelerin sağlığını tehdit ederken mutlaka filtrelerinin alerjiye özel çeşitleri ile değiştirilmesi gerekecektir. Kapalı hava partiküllerini büyük oranda yok eden alerjiye karşı tavsiye edilen hava filtrelerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Alerjenleri evinize sokmamak ve hijyen sağlamak için sokaktan eve geldiğinizde mutlaka giysilerinizi değiştirmeniz hatta duş almanız da faydalı bir tedbir olacaktır.

Alerjiye karşı sağlıklı beslenme aslında sadece alerji için değil 7’den 70’e herkesin sağlığı için dikkat etmesi gereken bir alışkanlık olurken özellikle sizlere tavsiye edeceğimiz meyve ve sebzeleri tüketmenizi tavsiye ederiz. Alerjiye karşı tavsiye edilen meyveler arasında ilk sırayı ananas ve ayva listemizin ilk sırasında yer alırken uzmanlar tarafından mutlaka tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Alerjik bahar ve saman nezlesine karşı ısırgan otu tüketilmesi faydalı olacağı gibi dışarıdan gelecek etkilere karşı bünyenizden güçlenmesinde de yararlı olacaktır. Alerjiyi yenmek için tüketilmesi gereken meyve ve sebzelerin C vitamini içerenlerinden seçilmesi gerekmekle beraber özellikle kivi, portakal, limon, greyfurt, maydanoz tüketilmesi de gerekmektedir.

Alerjiye karşı sıvı tüketmek de yararlı olacağı gibi et suyu çorba, meyve suyu uzmanlar tarafından tavsiye edilen içecek ve yiyecekler arasında yer almaktadır. Burnunuzu sıklıkla temizlemeniz de alerjiye karşı girişilen savaşta başarıya ulaşmanızda etkili olacağı gibi sağlıklı soluk alabilmek için buhardan da destek alabilirsiniz. Oda spreyleri alerjik rahatsızlıkları tetikleyici unsur taşıyabildiğinden mümkün olduğunca kullanmamaya dikkat edilmelidir. Sağlığımıza farklı zararları olduğu bilinen sigara alışkanlığı alerjik bünyeye sahip olanlara dumanı ile daha da büyük risk teşkil ederken sigarayı bırakmanız hatta bu zararlı alışkanlığın tüketildiği ortamlarda bulunmanız dahi gerekmektedir.