• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Arı Sütü Neye İyi Gelir? Nerelerde Kullanılır?

 • 1 Star
  Loading...

Uzun yaşamın şifresi olarak görülen Arı sütü aslında çok yaygın kullanıma sahip değildir. Herkesin merak etmesine karşılık çok fazla arz talep döngüsünün olmadığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla mucizevi düzeyde bir etki alanına sahip olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni pazarlanmaya başlanmıştır.

Oldukça nadide bir besin olmasına karşın fiyat açısından pahalı olması bu noktada bir handikap yaratabilir. Tabi burada bahsettiğimiz doğal Arı sütü olup, karışım olanların haricindedir. Arılar bal yapabilmek için .çiçek polenlerini dolaşırlar ve bu sayede bal üretilir, toplanır ve sofralarımıza gelir. Aynı arılar henüz 15.günlerini doldurduğunda kraliçe arıyı beslemek için görevlendirilir.

Aynı zamanda bal üretecek olan arılar polenleri toplamaya da başlarlar. Arı sütü ise bir gün içerisinde 3.000 gibi çok büyük bir sayıda yumurta verebilen kraliçe arının beslenme şeklidir. Bu yüzden en bilinen faydalarının üreme organları üzerinde olduğunu hatırlatalım.

Arı Sütü Nasıl Üretilir?

İşçi arıların Kraliçe arıyı beslemek zorunda oldukları aşikârdır. Dolayısıyla bir şekilde bu amaçla üretilen Arı sütü alınarak bizlere sunulmaktadır. Bu arıların yutaklarının üzerinde yer alan salgı bezlerinden salgıladıkları sıvı polenlerle birleşerek Arı sütü üretimini gerçekleştirdikleri bilinmektedir.

Yetiştiriciler topladıkları bu özel besini insanlara sunarken bunun çok sayıda faydasından yararlanmayı mümkün kılarlar. İçeriğinde bal özü olmasına rağmen bal ile yakından uzaktan bir alakası olmadığını belirtmek istiyoruz. İçeriğinde ise bir insanın ihtiyaç duyacağı çok sayıda enzim barındırır.

 • A, B, C, D ve E vitaminleri
 • Fosfor
 • Magnezyum
 • Selenyum
 • Amino Asit
 • Çinko

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütü nasıl alınır sorusu merak uyandırsa bile bunu neden yapmamız gerektiğini bilimsel yollardan açıklayan uzmanlar vardır. Özellikle Arı sütü uzun ömrün altın anahtarı olarak görülür. Buna arılar üzerinden örnek vermek son derece mümkündür. Anatomik olarak bakıldığında arıların ömürleri 45 gündür. Bir arının ilk doğduğu andan itibaren 45 gün süren hayatına karşılık Arı sütü ile beslenen kraliçe arılar yaklaşık olarak 5 yıl yaşayabilmektedir.

Bu normalin onlarca katına işaret ederken aynı zamanda üreme noktasında fazlasıyla başarılı olduklarını dile getirmeden geçmeyelim. Günde 3.000 yumurta verebilen başka bir canlı olmadığını belirtmekte fayda var.

Arı Sütü içmek tabi ki bir besin olduğundan mümkündür. Fakat kullanım şekilleri arasında cilt bakımı ve saç bakımı olduğu için farklı seçeneklerle tanışabilirsiniz.

 • Arı Sütünü İçmek

Arı sütünü yalnız içmek mümkün iken uzmanların önerdiği teknik yavaş olması yönündedir. Arı sütünü içerken ağzınıza aldığınız miktarı dilinizin altına götürüp daha kolay etkin hale geçmesini sağlayabilirsiniz. Ardından ise tüm ağzınızda gezdirip çalkaladıktan sonra yutmanız önerilmektedir.

 • Arı Sütünü Bal İle İçmek

Bal özütü barındıran Arı sütü aslında net olarak ekşidir. Bal ile karıştırıldığında bu açıdan daha ılımlı bir tada sahip olur.

 • Arı Sütüyle Cilt Bakımı

Göz kararıyla olacak şekilde cilt bakım kremlerinize ve ürünlerinize arı sütü ekleyebilirsiniz. Bu çok daha faydalı bir bakımı mümkün kılacaktır.

 • Arı Sütüyle Saç Bakımı

Şampuanlarınızda %4 oranında Arı sütü bulunması sağlıklı saçlar için oldukça ideal çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır.

Arı Sütünün Cinselliğe Katkısı

Arı sütünün cinselliği arttırdığı konusunda sayısızca araştırma yürütülmektedir. Gerçek anlamda birçok tıbbi ilaçta bu yönünden faydalanıldığı biliniyor. Yine de üreme arttırıcı bir ürün olarak tanımlanabilmesini sağlayacak bilimsel tanı bulunmamaktadır.

İnanışa göre kraliçe arıların 3.000’i geçen yumurta sayısı Arı sütü sayesindedir. Dolayısıyla bilhassa kadınların üreme konusunda yaşadıkları sorunlar için çözücü bir faktör olarak görülür.

Arı Sütünün Faydaları

Arı sütünün yararları birkaç noktadan ziyade geniş bir skalayı kapsıyor. Doğal olarak herkesin ihtiyaç duyabileceği besinler arasında gösterilebilir. Türkiye’de aktif kullanımının yoğun olmaması bu gerçeği değiştirmiyor. Arı sütü faydaları ile tüm dünyada varlığını kabul ettirmiş bir doğal iksirdir.

 • Hafızayı Güçlendirir

Unutkanlık gibi sorunları ortadan kaldırmakla kalmayıp daha keskin bir hafızaya sahip olmanızı kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple Alzheimer hastalarına önerildiği gibi hastalığı önleyici etkisi bilinir.

 • Büyüme Evresi

Bebeklerde ve çocuklarda Arı sütü kullanmak bedensel ve zihinsel gelişimi tetikleyerek güçlendirir. Gerekli olan birçok mineral ve vitamin bu şekilde çocuğa aktarılabilir.

 • Arı Sütünün İyi Geldiği Hastalıklar

Damar hastalıklarını önlediği damar tıkanıklarını açtığı için kanıtlanmıştır. Hipertansiyon hastalarının kullanabileceği doğal antibiyotikler arasındadır.

 • Psikoloji

Bir antidepresan kullanmakla aynı oranda zihninizi rahatlatabilmektedir. Bu nedenle yaşadığınız kötü dönemlerde ya da depresyonlarda tercih edebilirsiniz.

 • Antioksidan

Antioksidan özelliğiyle ön plana çıkan Arı sütü aynı zamanda antibakteriyeldir. Böylelikle bakteri oluşumlarını ve yayılma evresini engelleyerek diğer hastalıkların olmasını önler.

 • Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle beraber hastalıklara olan direnciniz, mikrop, bakteri ve benzeri hastalık sebebi enfeksiyonlara karşı dayanıklılığınız maksimum seviyeye çıkar.

 • Hücre Yenilenmesi ve İyileşme

Hücre yenilenme hızında belirgin bir artış sağlaması sebebiyle iyileşme süresini katlayarak arttırır. Bu birçok yara ve enfeksiyon için geçerlidir.

 • HDA-10

Her ne kadar insan sağlığında vazgeçilmez bir öneme sahip olsa da her besinde bulunmayan HDA-10’a fazlasıyla sahiptir.

 • Saç Bakımı

Saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıyaysanız bundan kurtulmayı %85 oranda başarı yüzdesiyle Arı sütü kullanımı mümkün hale getiriyor.

 • Doping Etkisi

Enerjinizi iki katına çıkararak daha faal bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Bu aynı zamanda cinsel istek ve arzularınızı tetiklediği için cinsel performansı arttırıcı yönüyle bilinmesine sebep olmuştur.

 • Sperm ve Yumurtalıklar

Erkeklerde sperm kalitesi hamileliğin gerçekleşmesi için çok önemlidir. Aynı durum kadınlar içinde yumurtalıklarda geçerlidir. Arı sütü ise ikisinin kalitesini de arttırarak sayıca daha fazla olmalarını sağlar. Doğurganlığı arttırdığına inanan geniş bir bilimsel çevre vardır.

 • Arı Sütünün Diğer Faydaları

Arı sütü uyku sorununuzu gidermede, hazmı kolaylaştırmada, hamilelik dönemlerinde tercih edilerek hem annenin hem bebeğin sağlığı için gerekli takviyeyi yapmaktadır.