Pratik Bilgiler

Aspiratör Temizliği

Eskiden modern evlerin bir ihtiyacı olarak görülse dahi, artık her evin aspiratör ihtiyacı tartışmasız bir gerçektir. Mutfaktaki teknolojik ürünlerin sayısının her geçen gün arttığını görebilmekteyiz. Günümüz şartları ise aspiratör kullanmanın önemini bize her seferinde hatırlatıyor. Keza pişirdiğiniz yemekler, çalışan fırın gibi ekstra pişirme araçları, bulaşık ve temizlik kokusunun harmanlandığı mutfaklarımızdan tüm eve yayılabilecek bir kokudan bahsedilebilir.

Aspiratör kullanımı son yıllarda daha da yaygınlaşarak daha fazla evde karşımıza çıkmaya başladı. Bilhassa ankastre mutfakların vazgeçilmez set parçaları haline geldi. Bunun haricinde eski tip evlerde ve mutfaklarda bile balık pişirmek artık sorun olmaktan çıktı. Çünkü ihtiyaca uygun aspiratör modelleri uygun fiyatlar karşılığında satılmaya başlandı. Marka, model ve çeşit açısından farklı kulvarlar doğduğundan her bütçeye uygun bir eşya alımı mümkün hale geldi.

Genel anlamda aspiratör seçeneklerini iki ayrı grupta inceleyebiliyoruz. Bunlar arasında birincisini eski tip olarak görebiliriz. Baca sistemiyle çekilen kokuyu ve buharı dışarı atmaktadır. Günümüzde ise ev teknolojisinin geldiği nokta bize filtreli aspiratörleri getirmiştir.

  • Baca Sistemli Aspiratör
  • Filtre Sistemli Aspiratör

Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

Aslında birçok kişiye göre filtreli aspiratör daha az kullanışlıdır. Bunun söylenmesindeki amaç aslında kullanım şeklinden ziyade verim tabanlıdır. Günümüzde her eşyanın daha verimli şekilde kullanımı amaçlanmaktadır. Haliyle filtreli aspiratörler çektiği kokuyu ve buharı yalnızca içerisinde bulunan filtre içerisine hapsetmektedir. Bacalılardaki gibi bir boru bağlantısı olmadığından dışarı atamaz. Haliyle filtrenin belirli bir süre sonra bu kokuyu sızdırabileceğini tahmin etmek zor değil. Sık aralıklarla yapılacak olan filtre değişimleri sorunu çözmek için yeterli olabilir.

  • Aspiratör Filtresi Nasıl Çıkartılır?

Aspiratör filtresi nasıl çıkar sorusunu net bir biçimde genel tabirle cevaplamak mümkün değildir. Çünkü aspiratör modellerine ya da markalara göre farklılık gösteren bir durumdur. Ancak çoğunlukla kokunun çekildiği alanın üst kısmında bulunduklarını biliyoruz. Dolayısıyla eşyanın üzerinde yer alan klipslerle kapağı kaldırmak suretiyle filtrenin bulunduğu alana ulaşmanız mümkündür. Eskisini çıkarıp yenisini takarak daha verimli bir çalışma prensibine kavuşmasını sağlamak sizin elinizde.

  • Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

Filtreli aspiratör kullanıyorsanız filtreyi temizlemek gibi bir sorununuz olmaz. Bu filtreler belirli bir ücret karşılığında satılmaktadır. Ortalama değişim süresi olarak 2 yıl önerilir. Ancak daha ferah bir mutfak için filtreleri daha kısa sürede değiştirmek sizin tercihinize kalmıştır. Örneğin her yıl bir kez olmak üzere aspiratör filtresi değişimi yapabilirsiniz.

Değişimi yaptığınızda doğal olarak filtre yenilenmiş olur ve tamamıyla sorunsuz bir buhar çekişi mümkün hale gelir. Böylelikle yemeklerin kokusunu asla kaçırmadan içerisine çeken mutfak eşyanız istenmeyen kokuları dışarıya salmaz.

Aspiratör Bacası Nasıl Temizlenir?

Aslında bacalı aspiratörlerin filtre kısımları bulunur ve bunlarında değişmesi gerekir. Ancak bunlar silinerek temizlenebileceği gibi diğer sistemdeki gibi tüm kokuyu içerisine çekmediğinden sorun yaratmaz. Çünkü bir boru bacayla oturduğunuz evin çatısına aktarılan boru hattına bağlıdır. Tıpkı soba mantığında kokuyu içeriye çeker ve baca deliğinden evin dışına iletir. Böylelikle hiçbir koku mutfağınızda yer etmez. En sağlıklı ve garanti yolla kötü kokuları temizlemiş olursunuz.

Filtreli aspiratör modellerinden daha uzun süre hiçbir şekilde iç temizliğini yapmadan kullanmanız mümkündür. Yalnızca boru ve baca tıkanıklıklarına bağlı olarak problemler yaşanabilir. Bunların görülme sıklığı ise onlarca yılla ifade edilebilir. Gerek görüldüğü takdirde bacasını doğrudan değiştirebilir ya da temizleyebilirsiniz.

Aspiratör Nasıl Temizlenir?

Aspiratörün dış temizliği en az içi kadar önemlidir. Yağ, pis kokular, duman ve buhar kalıntıları bir şekilde yukarıya doğru çekilir ve aspiratörün içerisindeki filtreden geçer. Ancak bu tip bir çekişte aynı zamanda aspiratörün dış yüzeyinin kirlendiğini görmeniz mümkün olur. Haliyle diğer eşyalarınız gibi beyaz rengini kaybetmesi muhtemel olabilir.

Bunu geri kazandırmak, aynı zamanda temiz bir görünüm elde etmek içinse yapmanız gereken şey dış yüzeyini temizlemektir. Bunu yaparken eşyayı çizebilecek tel ya da sünger kullanmamanız tavsiye edilir. Uygulamayı bir mikrofiber bezle yapabilirsiniz. Bezi ıslattıktan sonra uygun temizlik ürünleriyle temizliği nazikçe yapabilirsiniz. Su ve nemden bozulmayan bu ürünü ıslak temizleme seçeneğiyle dezenfekte edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir