• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ayağın Yan Tarafında Ağrı

 • 1 Star
  Loading...

Ayaklarımız tüm gün vücudumuzun yükünü taşıyan ve bununla beraber dengede durmamızı sağlayan en önemli organlarımız arasındadır. Herkes ayak tabanlarının tüm yükü sırtladığını düşünürken en az topuk ya da yan kısımlarında önemli olduğu bir gerçektir. Ayağın yan tarafında ağrı olması ciddi bir ortopedik sorunun habercisi olabilir. Ya da farklı bir travmanın tetikçisi olarak nitelendirilebilir.

Bazen bu tarz durumlarla karşılaşmamıza sebep olabilecek oldukça basit hatalarla karşılaşabiliriz. Örneğin ayağımızın burkulması görünebilecek en basit olanlarından birisidir. Bunun haricinde de herhangi bir kaza, sıkışma, ayağımıza alacağımız bir darbe, yüksek bir yerden atlamak ve düzgün basamamak sıkça görülen eylemler arasındadır.

Bu tarz durumlarda hemen müdahale edilebilmesi için bir ortopedi uzmanına gözükerek film çekilmesini sağlamak gerekir. Bu kırık ve çıkık gibi durumların erkenden teşhis edilmesine, yumuşak doku zedelenmelerinin tespitine, adale kirişlerinin sağlıklı bir biçimde yerinde olduğunu anlamamızın tek yoludur.

Daha ucuz ayakkabı almak ayak sağlığınıza uygun olmayan maddelerden üretilmiş, aslında ayak yapısına uygun olmayan bir tabana basmanızı sağlayabilir. Kâr ettiğinizi zannettiğiniz bu eğilimin sonucunda yürüme bozuklukları, ayağınızın sağ tarafında ağrı veya iç kısmında ağrı, topuk zedelenmeleri gibi sorunlarla karşılaşmanız oldukça olasıdır.

Ayağın Sağ, Sol Yanlarında Ağrı Oluşmasına Ne Sebep Olur?

Eğer bir kaza geçirmediyseniz, bir yere sıkıştırmadıysanız, ayağınız burkulmadıysa ve yüksekçe bir noktadan atlamadıysanız bunun farklı sebepleri olabilir. Ortopedi haricinde travmatoloji uzmanına da gözükmenizde yarar olacaktır.

 1. Peroneal Tendinit (Tendon Deformasyonu)

Ayağımızda bulunan kaslar ve adale yapıları oldukça bileşik yapılardır. Tendonlar ise bu yapıları birbirine bağlayan, eklemsi bölgelerin hareketlerini sağlayan ince ve yırtılmaya meyil gösteren kısımlardır. Herhangi bir darbe veya burkulma olmadan çok nadirde olsa Peroneal Tendinit görülebilir. Sık koşan, fazla yol kat eden, tempolu yürüyüşte tempoyu yüksek tutarken uzun mesafeler kat eden kişilerde sıkça rastlanabilen bir durumdur.

 1. Strese Dayalı Kırıklar

Egzersiz programlarınızda düzenli olarak yaptığınız ve siz farkında olmasanız da ayaklarınıza gereğinden fazla yük binmesini sağladığınız hareketler bu ufak kırıkların temel sebepleridir. Dolayısıyla yaşanacak bu strese dayalı ayağın sağ tarafındaki ağrı dış kısmı komple şişirebilir. Bu tarz bir eğilim gördüğünüz an doktora en kısa sürede başvurmanız gerekir. Aksi halde her geçen saniye daha da şiddetlenen bir ağrıyla baş başa kalacaksınız.

 1. Nasır ve Sertleşmeler

Ayağımızın her zaman bastığımız kısımlarında değil, sürtünmeye maruz kalan yan kısımlarında da nasır oluşumu görülebilir. Hatta ayağınızın dış yan kısımlarında ayakkabıya temas halinde olup tabana çapraz bir paralellik sağlayan kısımda nasırlar çok daha serttir. Koruyucu özelliği sebebiyle nasırların faydalı olduğunu dile getirmiştik. Ancak her üzerine baskı yapıldığında daha fazla acı, her acı ise sizin ayağınızın sağlığı için tehdit unsuru oluşturacaktır.

 1. Bunyonlar

Bir kemik rahatsızlığı olan bunyon özellikle ayağınızın baş parmağında görülmektedir. Zaman içerisinde yavaşça olan bu eylem baş parmağın içe sapmasını, zamanla ise alttaki kemiğin dışa çıkmasını sağlar. Bu her seferinde daha fazla sürtünme, her seferinde ise daha da yayılan ve ayağınızın yan tarafını kaplayan bir ağrı olarak size döner.

 1. Eklem İltihapları (Artritler)

Eğer sıkça gördüğünüz fakat devamlılığı olmayan bir ağrıdan bahsediyorsanız olası muhtemel bir problemin Artrit olduğunu söylemeliyiz. Eklem iltihabı ayakların yan kısmında, parmak ve tarak kemiği kısmında çok sık görülebilir. Bu bölgelerde ağrıyı belirli aralıklarla, sık sık ve düzensiz olarak görmenizi sağlar.

 1. Tibialis Posterior (Ayak İçi Ağrısı)

Yalnızca ayağın iç kısmında bulunan ve ismi Tibialis Posterior olan bir tendon ayağınızda hiç görmediğiniz kadar ağrıya sebep olabilir. Çünkü yürürken destek aldığınız en önemli bağlardan birisidir. Dolayısıyla iltihap ya da aşınmalar dolayısıyla tendonun işlevsizliği size katlanılması güç ağrılar sunabilir.