• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

B17 Vitamini Nelerde Bulunur, Yan Etkileri?

  • 1 Star
    Loading...

B17 Vitamini Nelerde Bulunur?

İlk başta 1830 senesinde AntoineBoutron-Charland ve Pierre-Jean Robique adlı bilim adamları tarafından acı bademin (Prunus dulcis) ağacından elde edilen tohumlardan izole edilmiştir B17 vitamini. Amigdalin ve Laetrile isimleriyle de bilinmektedir. Prunus familyasının pek çok alt türünde B17 vitamini bulunmaktadır.

Keşfin ardından günümüze uzanan süreç içerisinde yapılan bir takım bilimsel araştırmalar ışığında, B17 vitaminin kanserli hücrelerin oluşumlarını engellediği ve mevcut olan kanserli hücreleri de öldürdüğü şeklinde sonuçlar elde edilmiştir. Ancak B17 vitamini kanseri önleyebilme veya iyileştirebilme gibi bir etkiye sahip değildir. Buna rağmen halk arasında B17 vitamini anti-kanser vitamini adıyla da bilinmektedir.

B17 vitamini en çok kayısı çekirdeği içerisinde bulunmaktadır. Birçok meyvenin çekirdeğinin içeriğinde ve yemişlerde de önemli oranlarda B17 vitaminine rastlamak mümkündür.

B17 Vitamininin Kanser Hastalıklarında Kullanımı

B17 vitamini kanser hücrelerinde etkili olabilmektedir. Bunun için vücuda alımından sonra hidrojen siyanür oluşturduğu ve kanserli hücreleri bu şekilde yok ettiği bilinmektedir.

Ama bu tür enzimlerin salgılanıp da dokulara ulaşmasında yalnızca B17 vitamini yeterli gelmemektedir. B17 vitamini anti-kanserojen beslenme düzeniyle ve düzenli bir şekilde egzersiz içeren bir programla desteklenmesi tavsiye edilmektedir.

Klinik anlamda yapılan testler ışığında B17 vitamini diğer A,C,E ve B15 vitaminleriyle birlikte alınırsa kansere karşı çok daha etkili olabilmektedir.

Ancak B17 vitamininin kanser hücrelerinin ortadan kaldırılması ve bu hücrelerin yayılımının durdurulması etkisi üzerinde daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç vardır.

B17 vitamini Ulusal Tıp Enstitüsü ve Amerikan Gıda İlaç Dairesi tarafından kanser önleyici bir madde olarak tanımlanmamaktadır. Amerikan Kanser Derneğinin raporuna göre ise B17 vitamininin kanseri tedavi edici herhangi bir somut kanıtının bulunmadığını öne sürmektedir.

B17 Vitamini Hangi Besin Gruplarında Bulunmaktadır?

Genellikle çekirdeği bulunan meyveler B17 vitamini açısından oldukça zengindir.

En çok içeren çekirdek ise kayısı çekirdeğidir. Ayrıca kiraz, şeftali, nektar ve eriğin tohumlarında da yüksek miktarlarda B17 vitamini bulunur. Bunların yanı sıra üzüm çekirdeği, elma çekirdeği, böğürtlen ve ahudududa da B17 vitamini mevcut bulunmaktadır.

B17 Vitamini İçeren Meyve Türleri: Ahududu, böğürtlen, dut, kiraz, yaban mersini, üzüm, bektaşi üzümü, kızılcık, mürver, ayva ve çilek.

B17 Vitamini İçeren Çekirdek Türleri: Kayısı çekirdeği, kiraz çekirdeği, elma çekirdeği, şeftali çekirdeği, nektar çekirdeği, armut çekirdeği, kabak çekirdeği, erik çekirdeği, darı ve keten tohumu.

B17 Vitamini İçeren Fasulye Türleri: Siyah fasulye, lima fasulyesi, bezelye, börülce ve nohut.

B17 Vitamini İçeren Diğer Besin Türleri: Kaju, ıspanak, acı badem, okaliptüs yaprağı, bambu yaprağı, tere, atlı patates ve pancar.

B17 Vitaminin İnsan Vücuduna Yan Etkileri Var mı?

B17 vitamini üzerinde yapılan araştırmalar ışığında bu vitamin özüt olarak ağızdan alınırsa siyanür zehirlenmesine neden olabilmektedir.

Siyanür zehirlenmesine gözlenen ilk belirtiler ise zihinde bulanıklık, nefes darlığı, halsizlik, bazen baş ağrısı, uyku hali ve baş dönmesidir. Ağzın içerisinde ve ciltte pembeleşme veya kızarmalar gözlenebilir. Şiddetli siyanür zehirlenmesi durumlarında ise nöbet, koma ve nefesin durması görülebilmektedir.

B17 vitamini hakkındaki görüşler de ikiye ayrılmış durumdadır.

B17 vitaminini destekleyen kesim B17 vitamininin kanser tedavilerinde etken rol gösterdiğini savunmaktadırlar. Amerika ve çeşitli sağlık kuruluşlarının yaptığı açıklamalarda ise B17 vitamininin kanser tedavisinde herhangi bir yarar göstermediğini, aksine zehirlenmelere neden olabileceğinin altı çizilmektedir.

Türkiye’de bu konu hakkında yapılmış bilimsel bir araştırma ya da Sağlık Bakanlığı tarafından bir öneri bulunmamaktadır.

Bazı kesimler B17 vitamininin işe yaradığını savunurken bazı kesimler de yalnızca ticari bir aldatmacadan ibaret olduğunu savunmaktadır.

Net bir bilgiye ulaşılamamasından ötürü kanser tedavisi sırasında kullanıp kullanılamayacağına ilişkin bilgiyi bir uzman tavsiyesiyle alabilirsiniz.