• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bitki Çaylarının Zararları

  • 1 Star
    Loading...

Bitki çaylarının yararlarını anlattığımız kadar zararlarını da anlatmakta yarar vardır. Zararları mı? Dediğinizi duyar gibiyim evet zararları birçok ilacın yan etkileri vardır bitkilerde ilaç niteliğinde olan içeriklere sahiptirler işte bitki çayları ve zararları.

Zencefil çayları: Zencefil birçok hastalığa iyi geldiği açıklanırken tazesini ve kurusunu bol bol tüketir olduk. Fakat kanı sulandırma özelliğine sahip olan ve pıhtılaşmayı önleyen bu bitki damar tıkanıklığına oldukça iyi geliyor. Aşırı kanama riski taşıyan yani kanında pıhtılaşması olmayan kişilerin bu çayı kan sulandırıcı ilaçlarla kullandıklarında sadece bir fincan içmeleri tavsiye ediliyor.

Biberiye çayı: Baharat ailesinden olan biberiye yemeklerimize lezzet kattığı gibi çayıyla da zayıflamaya ve selülit oluşumunda azalmayı sağladığı biliniyor. Biberiye tüketecek kişilerin yüksek tansiyon hatalığını taşımaması gerekliliğinin altı çiziliyor aşırı kilolu bayanlar zayıflamak adına bu çayı içiyorsanız ve tansiyon hastasıysanız günde sadece bir fincan içmeye çalışın. Özelikle de kalp çarpıntısı olan kişilerinde günde bir fincandan fazla tüketmesi sakıncalıdır.

Yeşil çay: Yeniçağın yeni çayı yeşil çay kansere karşı büyük bir mücadele gösterdiği biliniyor fakat tansiyon hastalığında yeşil çay oldukça olumsuz bir şekilde yükseltme eğilimi gösteriyor. Hipertansiyonu ve çırpıntı yaşayan kişiler günde 1 fincandan fazla yeşil çay içmemeye özen göstermelidirler.

Kekik çayı: Soframızın vazgeçilmez ana baharatlarından biri olan mis kokusuyla da inanılmaz bir yararı olan kekiğin çayını içmek istiyorsanız 2fncanıgeçmeyinn diyerek maalesef tansiyon hataları için oldukça zararlı olan bir çay tansiyonunuzu yükseltmektir.

Ginseng çayı: Ginseng çayı oldukça etkili bir enerji veren bir bitki olarak bilinir birçok faydasının yanında oldukça da ciddi zararları vardır özelliklede tansiyon ve astım hastalarının bu bitki çayını tüketmemelidirler. Özelliklede bu çayın kan sulandırıcılarla ve kalp ilaçlarıyla birlikte kullanılmamsı oldukça önemlidir. Kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlarla alındığında kanamalara da sebep olabilir.

Sinameki çayı: En tehlikeli bitki çaylarından birdir aslında fakat bilinçsizce tüketilen bu çay sebebiyle birçok insanın bağırsakları birçok farklı rahatsızlığa yakalanmaktadır. Özellikle sık yaşanan vakalarda görülen bağırsaklarda kalıcı hasara ve tümörlere neden olduğunu düşünülüyor ve araştırılıyor. Sinameki çayı bağırsakta yarattığı kas kramplarıyla acıya, idrarla birlikte protein ve kan kaçakları sebep olduğu gibi kanda elektrokit dengesizliği gibi önemli birçok olumsuzluğu da birlikte gösterirken bağırsağın tembelleşmesini hatta bağırsak artık oldan başka hiç bir şekilde çalışmaz hale gelir duruma gelmektedir.