• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çam Balı Nasıl ve Nerede Üretilir?

  • 1 Star
    Loading...

Çam balı, elde edilmesi ve değer bakımından oldukça özel bir baldır. Çam balı diğer bal türleri gibi arıların çiçek polenlerinden arılar tarafından üretilmemektedir. Çam balı genellikle Akdeniz iklimlerinde yer alan çam ağaçlarının gövdesinde bulunan bir böceğin salgıları ile elde edilmektedir.

Çam balı Türkiye ve Yunanistan haricinde başka bir ülkede üretilmeyen bir bal çeşididir. Bu nedenle çam balının üretim coğrafyası oldukça kısıtlıdır. Çam balının üretilmesini sağlayan ve çam ağaçlarında barınan böceğin ismi çam pamuklu böceğidir. Halk arasında çam pamuklu biti adı ile de anılmaktadır. Çam pamuklu böceği her çam ağacında görülmez. Genellikle Akdeniz Bölgesinde bulunan kızılçam, karaçam ve Halep çamı türlerinde görülmektedir.

 Çam Balı Nasıl Üretilir?

Çam balı, çağ ağacında bulunan çam pamuklu böceğinin ağacın içerisindeki öz suyu emerek beslenmesi ile üretilmektedir. Böcek, ağacın içerisinde bulunan öz suyu ağacın gövdesine dışkı olarak gönderir. Genellikle Temmuz ve Ekim aylarında dışkılanan bu sıvılar arılar tarafından toplanmaktadır. Bu dışkının en büyük özelliği oldukça tatlı ve besleyici olmasıdır.

Çam balı üreticileri, çam balını salgılayan ve çam ağaçlarında yaşayan bu böcekleri çok dikkatli bir şekilde korumaları gerekmektedir. Arıların, çam balını oluşturan sıvıya ilgileri büyük olduğundan ağaca ve böceğe zarar verme durumları olabilmektedir.

 Çam Balı Üreten Arılar Genellikle Nerede Bulunur?

Çam balı üretimini gerçekleştiren böcek genellikle Aydın, Muğla, İzmir, Antalya, Çanakkale, Balıkesir ve Mersin sahil şeridinde bulunan çam ağaçlarında yaşamaktadır. Bu balı, diğer bal türlerinden ayıran en önemli özellik, uzun süre bozulmadan ve donmadan muhafaza edilmesidir. Bu nedenle çam balı üretildikleri bölge için çok önemli bir gelir kaynağıdır. Çam balının rengi diğer bal çeşitlerine göre daha koyudur. Çam balının en etkili olduğu hastalık solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Çam balı genellikle dondurma, ilaç ve çeşitli besinlerde doğal katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Aynı zamanda önemli bir ihracat besin kaynağı olarak da dikkat çekmektedir. Ülkemiz çam balı üretimi konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. İklimi ve bitki örtüsü çam balı yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Bu nedenle çam balı ihracatı açısından önemli bir gelir kaynağıdır.