• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çamaşır Yıkama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • 1 Star
  Loading...

Herkesin bildiği üzere çamaşır makinelerini kullanmak çocuk oyuncağı gibi oldu. Artık insanların tamamı makinelerin kolayca kullanılabilir olduğunu kabul ediyor. Yapmanız gereken hiçbir şey olmadan, tek tuşla tüm çamaşırları yıkayabiliyoruz. Genel anlamda ise çamaşır yıkamanın altın kuralları arasında bazı etkenler söz konusu. Hiç kimsenin bilemeyeceği kadar gizli sırlardan bahsedemesek bile bunlara dikkat etmeniz hem çamaşırlarınızın daha temiz yıkanmasına, hem de çamaşır makinenizin sağlığına pozitif bir değer katacaktır.

Öncelik olarak farklı çamaşırların farklı seferlerde yıkanmasını ele alabiliriz. Çoğunlukla çamaşır yıkarken bir seferde hepsini atmak kirlilerden bir kerede kurtulmak için idealdir. Ancak bunun birlikte attığımız çamaşırlar üzerinde yıpratıcı etkisi olabilir.

Çamaşır Makinesini Çalıştırmadan Önce Uygulamanız Gerekenler

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler arasında makinenizin boyutu, işlevi ve niteliği ön plana çıkıyor. Ne kadar çamaşır yıkayacağınız tamamıyla kapasiteyle birlikte değerlendirilebilecek bir konudur. Kapasitenin üzerinde atılan çamaşırlar makinenin temiz yıkamamasına neden olacaktır. Hatta kuru çıkan ya da kirli çıkan çamaşırların maalesef ki bilinmeyen sebeplerinden birisi budur.

 • Makineye Çamaşırları Ayırarak Atmak

Zaten herkesin bildiği gibi renkli ve beyaz çamaşırları ayırmak bir gelenek haline dönüşmüştür. Çamaşırlarınızın boyanmaması için yapılan bu eylemi bazı farklı gruplar üzerinden de uygulayabilirsiniz. Örneğin havlu, kılıf, nevresim gibi eşyalarınız, gündelik kıyafetleriniz ve benzeri kirlileriniz bir arada yıkanmamalıdır.

 • Makinenin Çamaşır Yıkama Kapasitesi

Çamaşır makineleri 5 kilogram ile 10 kilogram arasında değişken bir biçimde bizlere sunulmaktadır. Eğer 5 kilogram kapasiteli bir çamaşır makinesine sahipseniz bunu aşmamaya özen göstermelisiniz. Çamaşırları tıkıştırmayıp, üzerinde ortalama 3-4 parmak bırakacak şekilde makineye atıp yıkamayı başlatabilirsiniz.

 • Çamaşır Makinesinin Su Ayarı

Her çamaşır için farklı bir yıkama programı olduğunu zaten makinedeki program seçeneklerinden anlayabilirsiniz. 30, 40, 60, 90 derecelik programlar tamamıyla çamaşırlarınızın uzun ömürlü olabilmesi için tasarlanmıştır. Sıcak suda yıkamamanız gereken çamaşırları buna uygun şekilde programa atmalısınız.

 • Nazik Kumaşların Makinede Yıkanması

Eğer nazik ve diğerlerine nazaran ince kumaş türüne sahip eşyalarınız varsa bunları sert ve kalın bir kumaş biçimine sahip olan eşyalarınızla aynı anda yıkamayınız. Bu zaman içerisinde yıpranmalara yol açacaktır.

 • Kirlerin Arınması İçin

Çok aşırı kirlileri makineye atmadan önce uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Bunların arasında yıkamadan önce kullanılabilecek özel deterjanlar olduğu gibi farklı metotlarda vardır. Birçok kişinin en sık uyguladığı ise makine programından evvel sıcak suya batırıp bekletmektir.

 • Ön Yıkama

Ön yıkama programı günlük eşyalarınızdan ziyade ekstrem kirler için tasarlanmıştır. Böylece ön yıkamada kirler yumuşayacak ve ana yıkama programında arınması daha kolay olacaktır. Günümüzde birçok kadın ön yıkamasız programlar tercih eder. Fakat kullanım alanı çok kirli eşyalar olduğundan ihtiyacınıza uygun kullanabilirsiniz.

 • Makinenin İçine Yabancı Cisim Girmemesi

Makinelerin içlerine kesinlikle çamaşır dışında yabancı bir cisim girmemelidir. En sık rastlananlar arasında madeni para, çakmak, kart gibi materyaller vardır. Bunlar tabi ki bilinçli bir algıdan ziyade cepte unutuldukları için aynı sonuca sebep olur. Oysa çamaşırların ceplerini kontrol etmeniz doğrudan bunun önüne geçebilecek bir durumdur.

 • Pamuklu ve Yün

Halen daha yün eşyaları elde yıkamaya devam edenler vardır. Bu eski tip makinelerde doğru bir harekettir. Çünkü pamuklu ve yün eşyalar kesinlikle sıcak suda yıkanmaz. Dolayısıyla uygun bir 30 derecelik program olmadığı sürece tercih etmemenizi öneriyoruz.

 • Makinede Yüksek Sıcaklık

Yüksek sıcaklıkta su programları beyaz renklerin aşırı kirlerine ve aynı şekilde benzer hijyen gerektiren eşyalarınız içindir. Örneğin havlular kesinlikle yüksek derecelerde yıkanmalıdır.

 • Deterjan Ürünleri

Deterjan ürünlerini yeterli miktarda kullanmak temizlik açısından ideal olacaktır. Örneğin bir kepçe toz deterjan ya da bir kapak sıvı deterjan çamaşır makinenizin yıkama işlemi için yeterli olacaktır. Fakat daha fazlası makinenizin içerisinde tortular yaratır. Yumuşatıcı kullanmayı ihmal etmemeniz hem kireçli suyun etkisini azaltacak, hem de çamaşırlarınızın yumuşacık çıkmasını sağlayacaktır.