• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çavdar Hangi Vitaminleri ve Mineralleri İçerir?

  • 1 Star
    Loading...

Çavdarın ana vatanı Asya Kıtasının güneydoğu bölgeleridir. Buğdaygiller ailesine özgü bir bitki olan çavdarda çok miktarda K, E, A, folat, niacin vitaminleri bulunur.Bulundurduğu mineral bakımından da oldukça zengin olan çavdarda, selenyum, fosfor, magnezyum, potasyum ve kalsiyum bulunur. Bu sebeple sağlık bakımından çok önemli ve değerli bir besin türüdür. Çavdar çoğunlukla ekmek yapımında kullanılan unda ve hayvanlara verilen yem olarak kullanılır. Düzenli tüketimi sağlandığında sağlığa yararı görülecektir.

A Vitamini: Göz için oldukça yararlı olan bu vitamin görme duyusunu geliştirir. Saç ve cilt sağlığı açısından da gerekli görülmektedir. Bir mide hastalığı olan ülser hastalarının tedavi sürecinde de olumlu etki yapmaktadır.

E Vitamini: Yağda çözülebilen bir vitamin olduğundan vücutta depolanması kolaydır. Kas, sinir ve üreme sistemi üzerindeki etkisi de büyüktür. Aynı zamanda kalp sağlığını koruyucu ve olası kanser hücrelerini yok edici etkisi vardır.

K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasını sağlaması en önemli özelliği olarak bilinir. Vücutta eksikliği görüldüğünde sık sık kanama yaşanacaktır.

Folat: Hücre onarımı ve gelişimi için önemli bir yere sahip olan folat, daha çok yeşil renkli sebzelerde bulunan bir mineraldir. Hamilelik esnasında ve doğum sonrası meydana gelebilecek rahatsızlıkların önüne geçecektir.

Niacin: Diyabet rahatsızlığı olan hastalar için önemli faydaları vardır. Kalp ve damar sağlığı içinde önemli olan niacin, kolesterolü de dengeler.

Fosfor: ATP’nin yapısında bulunan fosfor, protein sentezi yapar, kemik ve diş sağlığına da faydalı bir mineraldir.

Potasyum: Kas ve sinir sistemini düzenli olarak çalıştıran bir mineraldir. Kalp ritmini düzenleyen ve vücudun yapısındaki sıvı dengesini koruyan önemli bir mineraldir.

Selenyum: Kemik gelişimi için önemli bir mineraldir. Vücuttaki eksikliğinde gelişim ve kemik yapısını olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla küçüklükten itibaren alınmaya başlanmalıdır ki gelişim boyu herhangi bir rahatsızlıkla karşılaşmaya sebebiyet vermesin. Kalp ve kas sağlığı için de önemli bir mineraldir.

Magnezyum: Metabolizma açısından önemli sayılan minerallerden biridir. Enerji üretimi bakımından önemli olduğu gibi, kas, kemik ve sinir sisteminde de etkisi vardır.

Kalsiyum: Kemik gelişimi açısından oldukça önemli bir mineraldir. Yaşlandıkça artan kemik erimesi riskini azaltır. Diş sağlığı açısından da göze çarpan olumlu etkileri vardır.