• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cezayir Menekşesi Ne İşi Yarar, Faydaları Nelerdir

  • 1 Star
    Loading...

Zakkumgiller (Apocynaceae) familyasına özgü bir bitki olan ve Latince adı Vinca olan Cezayir menekşesi, yer örtücü bir bitki türüdür. Rozet ismiyle de bilinmektedir. Çok yıllık dayanıklı bir bitki olması sebebiyle yaprakları yaz kış dökülmeyen Cezayir menekşesinin çiçekleri genellikle eflatun, mor veya beyaz renkle olmaktadır. Çiçeklerinin yaprakları 5 yapraktan oluşur.

Ilıman iklimde, toprağı zengin besinler içeren nemli ve ışık alan yerlerde yetiştiği gözlenmektedir. Kafkaslar, Avrupa ve Türkiye’de doğal biçimde yetişen türleri mevcuttur ve yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Kök saldığı yerde 30-40 santime kadar uzayabilmektedir. Bahçede grup halinde de yetiştirilebilir, ancak toprağın zengin besin değerleri içermesi yetiştiriciliğinde önemli bir etkendir. Kış mevsimlinde gölgelik bir yerde yetişebilir.

Düzenli tüketildiği takdirde vücut sağlığına faydaları çok olan Cezayir menekşesi içeriğinde bol vitamin ve mineral bulundurur. Kanser tedavisinde kullanılan bir ilaçlardan olan vinkristin ve vinblastinin etken maddesi de Cezayir menekşesinden elde edilmektedir. Güçlü bir kanser önleyici etkisi olduğu ise diyabet aktivitesi araştırmaları sırasında ortaya çıkmıştır Cezayir menekşesinin.

Cezayir Menekşesinin Faydaları

Beynin işlevlerini yapmasına iyi gelir. Beyne gönderilen kanın daha sağlıklı olmasını sağladığı için hafızaya iyi gelmektedir. Beyin hücrelerinin yıpranmalarını geciktirici etkisi nedeniyle Alzheimer hastalığının görülebilme riskini azaltmaktadır. Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliği nedeniyle hipertansiyon rahatsızlığı bulunanlara tavsiye edilen bir bitkidir. Ağrı kesici etkisi bulunmaktadır ve özellikle diş ağrısına iyi gelir. Ödem atılmasına yardımcı olur. Boğaz ağrısına iyi gelir.

Açık yaraların tedavisinde kullanılabilmektedir ve yaralara dıştan uygulanır. Kanın arındırılmasında önemli rol oynar. Bağırsak iltihaplarının tedavisinde kullanılabilir. Kan şekerini düşürücü özelliği vardır. İdrar söktürücü olarak kullanılabilir. Doku ve damar büzme etkisi nedeniyle kanamaları durdurucu özelliği vardır, bu nedenle bayanların adet dönemlerinde çok fazla kan gelmesini önlemektedir. Dizanteri ve diyare tedavilerinde kullanılmaktadır. Sıvı kaybını önleyicidir.

Cezayir Menekşesinin Vücuda Yan Etkileri Nelerdir?

Hamile veya emziren bayanların, ameliyat olacak kişileri kullanmaması önerilmektedir. Tansiyonu düşürücü etkisi nedeniyle ameliyat esnasında problem oluşmasına neden olabilmektedir. Bulantı veya kusma gibi belirtiler oluşmasına neden olabilir. Çok fazla tüketildiği takdirde kabızlık meydana gelebilir.