• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çikolata Kisti Nedir?

  • 1 Star
    Loading...

Çikolata kisti nedir? Sorusu kadınların tam olarak anlamını merak ettikleri ve halk arasında sıklıkla duymaya başlanan bir sorun olmakla birlikte belirtileri ve tedavi yöntemlerini sizler için hazırladık.

Rahim boşluğunda oluşan tabaka yani döl yatağına verilen isim endometrium’dur. Bu doku her ay yumurtlama yani rahmin gebeliğe hazırlandığı dönemde ince bir tabaka şeklinde rahim boşluğunu sarmasıyla oluşur. Gebelik oluşmadığı hallerde her ay bu doku yapısı yani endometrium parçalanarak adet kanı ile birlikte dışarı atılmaktadır. Bu hücre yapısı sadece rahim içinde gelişimini gösteren bir yapı olarak bilinir. Fakat sebebi bilinmeyen bir şekilde bu hücrelerin vücutta rahim dışında başka bir alanda yer alması endometriozis hastalığı olarak bilinir. Endometriotik yapılar yumurtalık içerisinde yer aldığında her ay hormonlara bağlı rahim içzarına benzer şekilde kanamalara sebep olarak endometrioma adı verilen yani çikolata kistleri ve yumurtalık kistlerine neden olmaktadır. Hastada kist içinde biriken sıvı rengi çikolata renginde olduğu için kistlerin bu isimle anıldığını biliyoruz.

Çikolata kisti belirtileri:

Hastalığın tam sebebi bilinmemekle birlikte genetik yatkınlığın bu hastalıkta oldukça etkili olduğu söylemek gerekiyor yapılan araştırmalarda tetikleyen sigara faktöründen oluşabileceğinin de altı çiziliyor. Çikolata kistlerinin en sık görüldüğü alanlar yumurtalıklar, rahim arkası boşluğu, vajan ve bağırsağın son bölümü, bağırsak yüzeyine yakın alanlar, fallop tüplerin çevresi ya da içinde, mesane üzerinde ya da karın içi yüzeyinde oluşumları saptanmaktadır. Bu kistler oluşumunu gerçekleştirdiği bölgelerde genelde iltihabi bir oluşum yaratır. Kistler zamanla oluştukları alana ya da yüzeye yapışarak her ay adet döneminde tekrar oluşması bu kistlerin çoğalmasına ya da büyümesine neden olur. Bu oluşumlar belirti olarak kısırlık, cinsel ilişkide ağrı, sancılı adet dönemleri, kasıkta ağrı ve bulantı şeklinde kendini gösterir birçok hastada belirti vermeye bilir genelde hastanın çocuk istemesi ile doktora başvurması ya da rutin jinekolojik muayenelerde rastlanan bir hastalık olarak ta sık görülen bir durumdur.

Çikolata kisti tanısı nasıl konur?

Endometriozisin kesin tanısı ameliyat esnasında alınan şüpheli kistlerin patolojik olarak incelenmesiyle konur. Çikolata kistleri vajinal ultrasonografi ile de varlıkları görülebilmektedir. Kan Cad–125 değerlerinin de bu kistlerin varlığından haberdar olunmasını sağlamaktadır.

Çikolata kisti nasıl tedavi edilir?

Endometriyozise bağlı oluşmuş kistlerin evreleri vardır boyutları küçük olan kistler yapışıklık göstermediği durumlarda ilaç tedavisiyle küçülmeleri sağlanarak hastanın ağrılarının geçirilmesi ile takip gerektiren bir durumdur. Hastalık genelde hastanı çocuk isteyip istemediğiyle de doğru orantılı olarak tedavi şeklini belirlenmesiyle gerçekleşir. Kistlerin karın içi yapışıklıkların ve çikolata kistlerinin tedavisi laparoskopi yöntemi yani kapalı ameliyat tercih edilir. İleri derecede yapışıklık gösteren kistlerde açık ameliyat şarttır. Çikolata kistlerinin ameliyatla tedavisinde amaç kistin içinin boşaltılması ve kistin tamamının çıkarılmasıdır.

Kapalı ameliyatla kistin içi boşaltılır fakat kistin tamamı çıkarılmadığı vakalar vardır. Bu durum hastada kistin tekrar etmesi olasılığını artırmaktadır. Bazı hastalarda yumurtalıklara yapışan kistlerin yumurtadan ayrılması mümkün olmaya bilir bu durumda yumurtalıkların tamamen alınması gerekebilir. Bebek istemeyen ve ağır yapışıklık oluşturan kistlerin çıkarılması tamamen rahmin alınmasıyla daha doğru bir tedavi şekli olmalıdır.