Pratik Bilgiler

Çıtçıt Saç Temizliği

Çıtçıt saçlar son dönemlerde kadınların aradıkları saç uzunluğuna ulaşmak için kullandıkları yöntemlerdendir. Aynı zamanda postiş olarak anılan, ek saç anlamına gelen bir kelimedir. Bayan kuaförlerinin hemen hepsinde bulabileceğiniz bu suni saçlar kendi saçlarınıza birleştirilerek kullanılmaktadır. Kullanılan bu saçların bakımı ise kendi saçlarınızdan çok daha zor olabilir. Günümüzde çıtçıt saç fiyatları boyutuna, dayanıklılığına ve rengine bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Çoğu ise çok kısa süreler için kullanılıyor.

Örneğin özel bir davet ya da organizasyon dışında kullanılmayan postişlerden söz etmek mümkün. Yıkama ve temizleme aşamasında bu önemli bir ayrıntı oluyor. Çıtçıt saç temizliği için dikkatli davranmanız hem saçın sağlığına, hem de dokusuna zarar vermemenizi sağlayacaktır. Eskiden olduğu gibi saçlarınızı uzun gösteren bu yarı yapay aparatların yıkanırken kullanılamaz hale geldiğini biliyoruz.

Yanlış uygulamalarla bu sonuca varmanız son derece muhtemeldir. Fakat doğru postiş yıkama yöntemleri kullanarak daha uzun süre aynı postişi kullanma şansına erişebilirsiniz. Kendi saçlarınıza verdiğiniz özeni onlara göstermeniz burada en önemli hususlardan birsidir. Takıp çıkartırken bile ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle postişin dolanmasını ve kopmaları önlemiş olursunuz.

Postiş Saç Nasıl Yıkanır?

Postiş saç yıkama işleminde dolanabileceği gibi kopma riskiyle karşılaşmanıza yol açabilir. Genellikle saçların tamamıyla arınmasını isteyen kadınlar bu yapay saçları çitileyerek, ovalayarak ya da sert hareketlerle temizlemeye çalışırlar. Haliyle bu işlemlere dayanamayan postiş maalesef kopmalar ya da dolanmalarla bize cevap verir.

  • Postişler Dolanmasın Diye Ne Yapmalı?

Postişler dolanan bir yapıya sahiptir. Genellikle en çok rastlanan sorunların başında bu gelir. Bunu engellemek için oldukça nazik bir temizlik biçimi tercih etmeliyiz. Eğer sert bir şekilde temizlemeye çalışırsak, postişi ovalarsak kesinlikle birbirine karışmış bir çıtçıt saç ile karşı karşıya kalırız. Bunu kimse istemez. Aynı zamanda tümden bir arada hazırlanmış postişler söz konusu değildir. Saçın arkasına ve yanlarına ayrı ayrı parçalar takılır. Bunları bir kerede yıkamanız önerilmez. Hepsini ayrı yıkamanız dolanmaması için en önemli faktörlerden birisidir.

  • Postiş Nasıl Yıkanır?

Postişler duş altında yıkanmamalıdır. Bu takma saçların yıkanması için öncelikle yayvan bir kabın içerisine sıcak ve ılık arasındaki suyu koymanız gerekiyor. Ardından saçlarınız için kullandığınız şampuanı ekleyerek temizlik için gereken şartlar oluşturulur. İlk etapta Postiş yıkamak size zor gelebilir. Fakat bu suyun içerisine hafifçe çıtçıt saçlarınızı parça parça bırakmanız gerekiyor. Ardından ise elinizin yardımıyla saçların arınması için ufak dokunuşlarla üzerlerini ovalayabilirsiniz.

Ne kadar sert ovalarsanız o kadar çok karışacağı için bu işlem önemlidir. Eğer yavaş hareketlerle yıkamayı sürdürürseniz hiçbir sorun yaşamadan tamamlarsınız.

  • Postiş Nasıl Durulanır?

Postiş durulama işlemini yaparken saçlara yine zarar vermemek ilk dikkat edilmesi gereken noktadır. Bu kez fıskiyenin altında uygulamakta bir sakınca yok. Ilık suyu açtıktan sonra postişi kök kısmından tutarak aşağıya doğru sarkıtıp fıskiyenin altında duru suyla yıkayınız. Burada durulama işlemi için elinizle müdahale etmenize gerek yok. Parça parça olan postişler suyun altına tutularak üzerindeki şampuandan arındırılabilir.

  • Postiş Bakımı Nasıl Yapılır?

Postiş bakımı tıpkı saçlarınız gibi özenle yapılmalıdır. Saçlarınız için kullanmakta olduğunuz saç kremi ya da doğal saç kürlerinizi yine bir kabın içerisine koymalısınız. Tıpkı yıkarken olduğu gibi aynı şekilde çıtçıt saçlarınızı kabın içerisine bırakın. Fakat postiş sizin cildinize bağlı olmadığı için normal saçlar kadar uzun süre bekletemezsiniz. Maksimum bir dakikalık bir bakımın ardından çıkarmanız ve bakımın türüne göre durulama gerektiriyorsa durulamanız gerekecektir. Daha kolay taranan çıtçıt saçlar için bu bakım önemli bir husustur.

  • Postişler Nasıl Kurutulur?

Postiş saç nasıl kurutulur diye sorduğunuzda alabileceğiniz iki farklı cevap var. Bunların ilki çıtçıt saçları kendi halinde kurumaya bırakmak. Dikişli kısmı yukarıya gelmek kaydıyla bir yere asarak kendi kendine kurumasını sağlayabilirsiniz. Fakat aceleniz varsa ve hemen kullanmanız gerekiyorsa baş aşağı çevirerek fön makinesinden destek alıp hızlıca kurutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir