• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dereotu Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Dereotunun Yararları

Dereotu, maydanoz gibi vitamin ve mineral deposu olan bir ot çeşididir ve salatalara, yemeklere oldukça yakışır. Genellikle Akdeniz bölgesi, batı Afrika ve Rusya’nın güney kesimlerinde yetişen dereotu, demir, kalsiyum, manganez gibi mineraller bakımından ve A, C vitaminleri bakımından son derece zengindir. Vücudumuzu hem hastalıklara karşı güçlendirirken hem de zengin kalsiyum oranı ile kemik yapısının da korunmasını sağlar.

Dereotunun diğer besin değerlerini de şu şekilde sıralayabiliriz;

1 avuç taze dereotu ile vücudumuzun günlük ihtiyaçlarının şu şekilde karşılandığını söylemek mümkün; c vitamini ihtiyacımızın %40’ı, A vitamini ihtiyacımızın %43’ü, niasin ihtiyacımızın %2’si, riboflavin ihtiyacımızın %5’i, B6 vitamini ihtiyacımızın %3’ü, folat ihtiyacının %11’i, kalsiyum ihtiyacının &6’sı, demir ihtiyacının %10’u, magnezyum ihtiyacının %4’ü, fosfor ihtiyacının %2’si, potasyum ihtiyacının %6’sı, çinko ihtiyacının %2’si, ve manganez ihtiyacının %18’i karşılanır. Görüldüğü gibi günlük vitamin ve mineral ihtiyacının önemli kısımları karşılanırken, 1 avuç dereotunda sadece 12 kalori bulunur. Üstelik lif bakımından da zengin bir bitki olduğundan sindirim sorunlarınızın ortadan kalkmasında da yardımcıdır.

Dereotunun Sağlığa Yararları:

Sindirim Sistemine Yararları: Dereotu yüzyıllardan beri sindirim sisteminin sorunlarına karşı kullanılmış ve günümüzde de son derece fazla tüketilen bir bitki türüdür. 2002 yılında uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre mide asidi üretiminin baskılanmasında etkili olan dereotu, ülser, reflü gibi hastalıkların oluşumunu da engelliyor. Yine sindirim sistemine bir faydası da anti spazmodik bir yapısı, gaz giderici bir yapısı olduğu için mide kramplarında sizi rahatlatmasıdır.

Kolesterol: 2008 yılında uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada düzenli olarak dereotu kullanımı kötü kolesterolün düşmesini sağlar ve kolesterolünüzü dengede tutar.

Şeker: Dereotunun içerisinde bulunan öjenol isimli bir kimyasal, diyabet hastalarının kan şekerlerinin düşmesine yardımcı olmaktadır. Bu konuda devam eden araştırmalar da şeker hastalarına dereotunun önerilmesi yönündedir.

Antioksidan: Dereotunda bulunan bazı bileşenler vücudun toksik maddelerden temizlenmesinde etkilidir. Özellikle sigara zararının en aza indirilmesinde etkili olan bu bitki sigara içen kişilere de önerilmektedir.

Antimikrobiyal:  Dereotunda tüm bu özellikler yanında mikropların gelişmelerini önleyen bazı bileşenler de bulunmuştur.

Dereotu Nasıl Tüketilir?

Dereotu bitkisinin hem yaprakları hem de tohumları tüketilebilmektedir. Tohumları biraz acımsı olacağı için bitkinin yapraklarını daha çok tüketmek isteyebilirsiniz. Bitkinin faydalarından en yüksek seviyede yararlanmak istiyorsanız kurutulmuş dereotu değil de taze dereotunu tüketmelisiniz. Bitkilerin yapraklarının taze kalması için de mutlaka buzdolabında saklamanızı öneririz.

Bitkiyi aldıktan iki üç gün içerisinde tüketmeniz de yine taze tüketmeniz konusunda önem bir husustur.

Eğer bitkiyi taze değil kurutulmuş alacaksanız kuru, hava geçirmeyen bir kapta saklamanızı öneririz.

Dereotunu ister soğuk sandviçlerle, yoğurta karıştırarak ya da cacık yaparak, isterseniz balığın yanına, salatalara kullanabilirsiniz. Yine haşlanmış patates ile ya da menemen yaparken de rahatlıkla dereotunu kullanabilirsiniz.