• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diyet Uygulayanlar İçin Kahvaltı Menüsü

  • 1 Star
    Loading...

Diyet Uygulayanlar İçin Kahvaltı Önerileri

Diyet yapsanız da yapmasanız da kahvaltı yapmadan başladığınız bir günün sizin için verimli olma olasılığı çok azalmış demektir. Öncelikle eğer kahvaltı yapmazsanız üzerinizden uyku halini uzun bir süre atamazsınız demektir. Yine kan şekerinizde düşme olacağı için daha fazla yemek yeme ihtiyacı doğacak bu da diyet yapanlar için iyi bir şey olmayacaktır.

Bu yazımızda sizler için derlediğimiz diyet kahvaltı menülerini paylaşacağız. Böylece çok aşırıya kaçmadan enerji verecek bir diyet menüsü nasıl olur göreceğiz:

Diyet Yapanlar İçin Kahvaltı Menüsü: diyet yapmak demek illa da bir doktor gözetimi altında diyet listelerine uyum sağlamak anlamına gelmiyor. Birkaç püf noktasına dikkat ettiğiniz sürece siz de kendi kendinize bir diyet programını rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Güne az kalorili ve enerjik bir kahvaltı ile başlamak istiyorsanız menünüzü kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Az Karbonhidratlı Kahvaltı: Doyurucu bir kahvaltı yapmak isterseniz her gün olmasa da diyet programınızın kahvaltısına yumurtayı eklemelisiniz. Tabi ki yumurta derken bol tereyağlı bir yumurtadan bahsetmiyoruz. Sebzeli bir omlet ya da az yağda çırpılmış bir omlet tercihiniz olabilir.

Omlet önerisi de isterseniz 2 3 adet mantar, birkaç yaprak ıspanak, yarım soğan, 1 domates ile güzel bir omlet yapabilirsiniz. Üstelik bu omlete bir parça da kuş başı et katarak ayrı bir tat yakalayabilir, üstelik çok da iyi bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Kompleks karbonhidratlı kahvaltı: Eğer siz de lif bakımından zengin olup kompleks yapıya sahip olan gıdaları tercih etmek isterseniz, bu gıdaların da sizi uzun süre tok tutma yönünden faydalı olacağını söyleyebiliriz. Örneğin yulaf, yaban mersini ve diğer lifli meyveler ile yapacağınız bir yoğurtlu meyve salatası kahvaltı için iyi bir seçenek olabilir.

Bahsettiğimiz yoğurtlu meyve salatasına ilaveten 1 adet muz, 2 yemek kaşığı da kahvaltılık gevrek katmanız yeterli olacaktır.

Meyveli Kahvaltı: Meyveler mineral ve vitamin bakımından zengin gıdalar oldukları için sizi öğle yemeğine kadar hem enerjik hem de tok tutabilecektir. Farklı renklerde meyveler ile meyve salatası yaparak hem farklı vitamin ve minerallerden yararlanabilecek hem de zinde bir şekilde güne başlayabileceksiniz.

Sıvı Diyet Kahvaltısı: Pek çok insan günümüzde sabah uyanır uyanmaz bir şey yiyemediğinden şikayetçidir. Siz de eğer bir kahvaltı insanı değilseniz, sabah uyanınca bir şeyler hazırlamak zor geliyorsa taze meyveler ya da sebzeler ile kendinize güzel bir kahvaltılık içeceği hazırlayabilirsiniz.

Zaten burada önemli olan kan şekerinizi düzende tutmak olacaktır. Bunu sağlarsanız öğle yemeğinde de dengeli beslenerek günü güzel geçirebilirsiniz.

Hızlı Hazırlanan Kahvaltılar: Günümüzde hem okul hem iş hayatımız oldukça yoğun geçmektedir. Bu yoğunlukta haliyle insanlar kahvaltı hazırlamak gibi şeylerle uğraşmak istememekte ve haliyle günün en önemli öğünü bu şekilde atlatılmaktadır.

Siz de eğer hızlı bir şekilde kahvaltı hazırlamak isterseniz şu seçenekleri kullanabilirsiniz:

  • Yoğurt + müsli
  • Yoğurt + tam tahıllı grisini
  • 1 tane meyve ve kahvaltılık gevrek
  • 1 tane meyve ve 1 tane haşlanmış yumurta…