• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Lekeleri ve Ellerimizdeki Kir Nasıl Temizlenir?

 • 1 Star
  Loading...

Bazen yaptığınız boya ve badana, bazen ise temizlikten kaynaklanan kirlenmeler oldukça ciddi bir leke oluşturabilir. Kaldı ki cilt üzerindeki lekelerin ve kirlerin acil bir biçimde temizlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle kolayca temizlemenin yollarını iyi bilmeliyiz. Bazen ister istemez yaptığımız işlerden sonra ellerimizi yıkayabiliriz. Fakat bu yıkama işlemi bile kirlerin daha derine nüfuz etmesini sağlayabilir.

Uygun malzemeleri kullanarak elimizdeki kiri arındırmanın yollarını uygulayabiliriz. Bu sayede kirler arınırken elimizin hijyen doğrultusunda istediğimiz seviyeye ulaştığından emin oluruz. Yüzümüz, gözümüz ve vücudumuzun her noktası ellerimizle her an temas halindedir. Bu nedenle el temizliği her şeyden önce gelmektedir. Kolayca arındırılabilecek lekeler bile bazen nasıl bir yöntem uygulayacağımızı bilmediğimiz için sorun yaratabilmektedir.

Cilt Lekelerini Temizlemenin Yolları

Cilt lekelerinin temizlenmesi için öncelikle lekenin ya da kirin hangi doğrultuda olduğunu bilmemiz gerekiyor. Haliyle leke ve kirle bağlantılı olarak uygulayacağımız arındırma metodu farklılık gösterecektir.

Lekelerin arınması için ellerimize ya da cildimizin diğer bölümlerine uygulayabileceğimiz temizleme metotları farklı malzemeler içermektedir. Örneğin tiner, neft yağı, çamaşır suyu birebir olarak uygulandığında cildimizi tahriş edebilecek ürünlerdir. Buna ek olarak cildin yağ ve nem dengesini anında bozabilen yapıları vardır. Bu temizlik uygulamalarının hemen arından güzelce dezenfekte etmenin dışında nem dengesini eski haline getirmeniz gerekiyor. Örneğin nemlendirici bir krem sürerek, yağlanmasını sağlayarak bunu başarabilirsiniz. Aksi halde dermatolojik sorunlar yaşayabilme ihtimalini ortadan kaldıramazsınız.

 • Doğal Yollardan Oluşan Cilt Lekeleri Ciltten Nasıl Temizlenir?

Günümüzde bitkiler ve benzeri sebeplerden kaynaklanan cilt lekeleri oldukça sık karşımıza çıkar. Ceviz elleri siyaha boyadığı gibi böğürtlen ya da karadut kırmızımsı bir ton bırakır. Arındırmak içinse nasıl temizleyeceğimizi bilmemiz gerekir. Bu lekelere asma yaprakları, enginar ve kereviz ya da ayva yine örnek olarak gösterilebilir.

Bamya bile aynı lekeleri ellerimizde bırakabilir. El temizliği içinse limonla ovmak yeterli olacaktır. Eğer limonla ovarak temizleyemiyorsanız daha derine işlediğini anlayabilirsiniz. Bu aşamada devreye çamaşır suyu girer. Doğrudan tahriş edeceğinden ötürü yapmanız gereken şey ellerin temizlenmesi için suyun içerisine çamaşır suyu eklemektir. Haliyle bu şekilde ovalamaya devam edip rahatlıkla lekelerin ellerinizden arınmasını sağlayabilirsiniz. Çamaşır suyunun etkisini geçirtmek için yapmanız gereken şey ise bol suyla durulamak.

 • Mürekkep ve Kalem İzleri Ciltten Nasıl Temizlenir?

Bazen damlatan bir kalem, bazen ise bilinçsizce mürekkep lekesi bulaşmış olan parmağımız bizi zorlu bir lekeyle baş başa bırakabilir. Eğer su ve sabunla ya da diğer temizlik jelleriyle çıkmayan bir kalem lekesiyse yine çamaşır suyunun içerisine su ekleyerek hazırlayacağınız karışımla ellerinizi ovalamanız gerekecek.

Ardından ise suyla ve sabunla dezenfekte etmeniz gerekiyor. Yoksa çamaşır suyunun tahriş edici özelliği cildinizde aşınmalara sebep olabilir.

 • Ayakkabı Boyası Ciltten Nasıl Temizlenir?

Kunduralarınızı boyadıktan sonra elleriniz siyah izlerle dolar. Bu izleri yok etmek için farklı alternatifleriniz vardır. En çok kullanılanı ise neft yağıdır. Yine elinizin altında tiner varsa bu şekilde çıkarmanız mümkündür. Ancak ılık suyla durulamak ve ardından sabunlu suyla ellerinizi dezenfekte etmeyi unutmamalısınız.

 • Yağlı Boya Kalıntıları Ciltten Nasıl Temizlenir?

Yalnızca tiner sizin için çözücü madde olarak görünüyorsa yanılıyorsunuz. Tiner dışında terebentin kullanarak çıkarmanız mümkün olur. Daha fazla uğraştırsa da neft yağı daha az zararla çıkarmanıza olanak verir. Sabunlu suyla çok iyi bir biçimde yıkamanız gerekeceği için asla durulama işlemini es geçmemelisiniz. Plastik boya kullandığınızda genelde bulaşık deterjanı ya da el sabunu lekeleri çıkarmak için ılık suyla birebirdir. Fakat lekelerin çıkmadığını görüyorsanız yine tiner uygulayabilirsiniz.

 • Oje ve Benzer Lekeler Ciltten Nasıl Temizlenir?

Cildinizde oje, vernik ya da buna benzer cilaların lekeleri oluştuğunda aseton yardımıyla sökebilirsiniz. Aseton tüm cilaların sökülmesinde etkin rol oynar. Aynı zamanda sizi zorlamaz. Fakat cilanın çıkmaması durumunda alkol kullanarak lekenin çıkmasını sağlayabileceğinizi belirtmek gerekiyor.

 • Saç Boyası Ciltten Nasıl Temizlenir?

En kolay temizleme yollarından birisi alkoldür. Fakat alkolle temizlemek yerine suyun içerisine çamaşır suyu koyup çözebilirsiniz. Lekelerin kısa sürede arındığını fark edeceksiniz. Fakat ardından ellerin yine dezenfekte olması için çaba sarf etmenizi öneriyoruz.