• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evde Tavada, Fırında Kestane Pişirilmesi

  • 1 Star
    Loading...

Kestane, en sevilen kış lezzetleri arasında yer almaktadır. En sevilen pişirme yöntemlerinden birisi de közde pişirme işlemidir. Köz bulunamadığı durumlarda tavada, fırında, tencerede ya da mikrodalga fırında pişirilmesi tercih edilmektedir. Köz tadında kestane pişirilmesi için en uygun yöntem tava üzerinde pişirilmesidir. Döküm ızgara tavaları üzerinde pişirilen kestanenin lezzeti, közdeki lezzete eş değerde olabilmektedir.

Kestanenin Çizilmesi

Kestanenin iyi bir şekilde pişmesi için çizilmesi gerekmektedir. Öncelikle tüm kestaneler bir kap içerisine alınır ve çürük olan kestaneler bir kenara ayrılır. Çürük kestaneler temizlendikten sonra tüm kestanelerin üzerini 2-3 parmak geçecek kadar soğuk su doldurulur. Bu soğuk su içinde 5-10 dakika bekleyen kestanelerden bazıları su yüzüne çıkmaya başlar. Su yüzüne çıkanlar çöpe atılmak için ayrılır. Kalan kestaneler sudan çıkarılır ve kurulanır. Küçük boyutlarda keskin bir bıçak kullanılarak kestanelerin dolgun bölümlerine kesikler atılır.

Evde Kestane Pişirilmesi

Tava üzerinde pişirme : Köz lezzetini yakalamak için kestaneler tavanın üzerine alınır ve arzuya göre tuz serpilir. Tavanın kapağı kapatılır ve 30 dakika kadar pişirilmesi sağlanır. Pişirilme sırasında aralıklarla kestaneler karıştırılır. Köz tadında bir lezzet için döküm tava kullanmanızı öneriyoruz. Döküm tava ile pişirecekseniz, öncelikle 10 dakika yüksek ateşte tavayı ısıtın. Kestaneler tek tek tavanın üzerine dizilir ve alt üst değiştirerek kavrulması sağlanır.

Fırında Kestane Pişirme : Kestanelerin dolgun bölümleri yukarı bakacak şekilde sığ bir fırın tepsisi içine dizimi gerçekleştirin. Fırında pişirilme işleminin daha kısa sürmesi için yarım su bardağı kadar suyu tepsinin her bir yanına iyice serpiştirin. 200 derece ısıtılmış fırına yerleştirip, kabukları kabarıp ayrılana kadar yaklaşık 30 dakika boyunca pişirin.

Mikrodalgada Kestane Pişirme : Sudan geçirilip süzülen kestaneleri iyice kurutmanız gerekmektedir. Kuruttuğunuz kestaneleri, mikrodalgaya uygun bir kap içine alın ve orta güçte 10 dakika süre kadar pişirin. Kestaneler yeterince pişmediyse 2-3 dakika daha uzatın.

Haşlama kestane pişirme yöntemi : Haşlama yöntem de sıkça tercih edilen bir pişirme yöntemidir. Kestaneleri haşlayarak pişirmek için uygun büyüklükte ve derin bir tencere temin etmelisiniz. Tencerenin içini soğuk su ile doldurun. Suyun kestaneleri iyice geçmesi gerekmektedir. Arzuya göre tuz ilavesi yapabilirsiniz. Orta ateşte pişirmeye başlayın ve ara ara kestanelerin kıvamını kontrol edin. Kestaneler yumuşayınca ocağı söndürüp suyu süzebilirsiniz.

Kestane Pişirme Püf noktası: Pişirmiş olduğunuz kestaneleri daha kolay bir şekilde soymak için sıcak olan kestaneleri hızlıca bir havlu içine serin ve 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Kestanelerin tamamen soğumaması için hızlıca tüketilmeli ya da kabuğundan ayrılmalıdır. Kestaneler soğuduğunda kabukları zor soyulur.