• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Halı Temizliği İle İlgili Her Şey

 • 1 Star
  Loading...

Halılar evin tamamlayıcı unsurlarıdır. Mobilya uyumu ya da evin genel dekoratif yapısıyla uyumlu olduklarında göze hoş gelen bir manzara oluşturabilir. Genellikle bu tip durumlar söz konusu olduğunda halı temizliği ile alakalı bazı konular farklılık gösterebiliyor. Artık halı türleri değişken olduğu gibi farklı yapılarda üretilebiliyor. Dolayısıyla hepsinin temizliği için ayrı bir yöntem, her leke içinse ayrı bir temizleme biçimi söz konusu oluyor.

Mevsimlik halılar kullandığımız bu dönemlerde öncelikle halı bakımı açısından önemli olan bu faktörü es geçmeyelim. Zira mevsimlik halılar yalnızca kendi mevsimlerinde temizlenirler ve kullanılırlar. Aksi halde halının deforme olduğuna şahit olabiliriz. Bu ister istemez dekorasyon için yeni halı almamıza sebep olur. Lekelerin tümünde aynı temizlik ölçütünü kullanmak yine doğru ve sağlıklı bir seçenek olmayacaktır.

 • Halılardaki Yağ Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Yağ lekelerinin döküldüğü an temizlenmesi halı bakımı için çok önemlidir. Zamanla halı içerisindeki dokuya işleyen yağın daha pis ve daha kirli bir görünüm sağlayacağından emin olabilirsiniz. Yağ lekesi çıkarma yollarında tuzun ne kadar işlevsel olduğunu biliyoruz. Bu noktada karbonat yine kullanımı mümkün olan ürünler arasındadır. Genellikle bu tip lekelerde tuz ya da karbonat yağ lekesinin üzerinde dökülür. Yağ üzerinde sökücü bir etki yaratabilmesi için birkaç saat beklemekte fayda var. Sonrasında süpürgeyle tuzu veya karbonatı süpürerek lekeyi komple arındırabilirsiniz.

 • Halılardaki Çay ve Kahve Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Halılara dökülen her sıvının leke bırakabileceğini unutmamalısınız. Hatta buna su bile dahildir. Su zamanla halının pigmentlerini bozarak renk farklılıklarına yol açabilir. Sıvı lekeler için gliserin kullanımı yaygındır. 1 yemek kaşığı gliserin koyduğunuz suyu halınızdaki çay kahve lekelerinde kullanabilirsiniz. Suyun soğuk olması ve bu ölçek için bir litre civarında olması tavsiye edilir.

 • Halı Üzerindeki Mürekkep ya da Kalem Lekeleri Nasıl Çıkar?

Genellikle çocuk olan evlerde mutlaka yaramazlıklar olacaktır. Bunlardan birisi ise halının üzerinde mürekkep ya da kalem lekeleridir. Dolayısıyla bunları çıkarmak isteyen kadınların bu konuda tercih ettikleri yöntem merak edilir. Bu lekeyi arındırmak için bir fırçaya ihtiyacınız var. Fırçayı sıcak su eşliğinde lekeli kısma uygulayıp çıkardıktan sonra ise arap sabunu ile yıkama, tekrardan duru su ile arındırma gerçekleştirilmelidir.

 • Halıdan Mum Lekesi Çıkar Mı?

Mum eriyebilen bir malzeme olduğundan damladığı yerde donarak barınır ve iz bırakır. Mum lekesini çıkarmak içinse üzerine havlu peçete yerleştirip ütüyü tam değdirmeden üzerinde gezdirmeniz gerekiyor. Bu mumun erimesini, eriyen mumu ise havlunun çekmesini sağlar.

Halı Türlerine Göre Temizlik

Farklı halı türleri olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. El örgüsü halılar, makine halıları, yazlık ya da kışlık halılar artık hepimizin evlerine girdi. Dolayısıyla hangi halı nasıl temizlenir gibi bir sorgulama doğmuş oldu.

 • Sentetik Halılar Nasıl Yıkanır?

Sentetik halılar içlerine biriken tozlarla bir kir yumağına dönüşebilir. Ancak güzel görüntüleri bizi cezbeden bir satın alma endeksi oluşturur. Haliyle bu toz tutan halıları temizlerken mısır nişastasından yararlanılır. Halınızın üzerine mısır nişastası serptikten sonra süpürdüğünüzde çok etkili bir temizlik yapmış olursunuz.

 • Kışlık Halılar Nasıl Yıkanır?

Yazlık halılar tamamıyla bahçe ya da geniş bir alanda hortum ve bol suyla yıkanmaya alışıktır. Fakat kış döneminde halı yıkamak zorunda kaldıysanız sert fırçalardan kaçınmanız önerilir. Üstelik kış aylarında sıcak su ile halı yıkamak size kolay gelebilir. Fakat halı çatlaklarının en önemli sebebi budur. Doğal deterjanlarla, soğuk suyla ve yumuşak telli fırçalarla yıkanan kışlık halılar kuruması için uzun süre bekletecektir.

 • Eski Halılar Nasıl Yıkanı?

Eski halıların yıkanması genelde daha zordur. Dökülmeler başlayabildiği gibi soyulmalar, desenlerin solgunluğu, renklerin değişimi canınızı sıkabilir. Bu yüzden doğal bir karışım yaparak halınızı daha canlı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Limon tuzunu 2 çay kaşığını geçmeyecek şekilde bir litre suya dökün. Buna ek olarak 1 yemek kaşığı normal tuz koyabilirsiniz. Karışımla halınızı silerek temizlemek yıkama eğiliminden çok daha etkili olacaktır. Buna ek olarak halınızın renklerini ve desenlerini canlandırıp, derinlemesine bir temizlik sağlayacaktır.

Halı Bakımı Nasıl Yapılır?

Halı bakımı aslında sizin kullanımınıza bağlı bir durumdur. Halıların ne kadar iyi kullanıldığı farklı evlerde, farklı mobilyalarla ve farklı insanlarla değişkenlik gösterebilir.

Örneğin halı genellikle ortada duran bir kullanımla karşımıza çıkar. Bazı evlerde ise tam tersine halılar mobilyaların altına kadar girmiştir. Doğal olarak halının üzerinde vitrin, koltuk ya da masa gibi baskı yapan eşyalar vardır. Bu baskı uzun süre devam ettiğinde halının ezilmesine, bu ezilmenin ise desen ve renk kaybına yol açacağını söylemeliyiz.

Halının üzerine ayaklarınız dışında hiçbir şeyin basmaması önerilmektedir. Bakımlı halılar ancak bu şekilde yıllar boyu kullanılabilir. Eğer mobilyalarınızı halının üzerine koymak zorundaysanız bunun için ayak kısımlarının denk geldiği alanlara koruyucu takoz, kağıt muşamba gibi deformasyonu engelleyebilecek malzemeler koymanızı tavsiye ederiz.