• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kakule Neye İyi Gelir?

 • 1 Star
  Loading...

Türkiye’de yetişmediğinden dolayı oldukça yeni tanışmış olmamıza rağmen Kakuleli kahve hayranlarının sayısı sürekli olarak artıyor. Menşei Hindistan olan Kakule bitkisi oldukça kısa, sarı çiçekleri ve yeşil yapraklarıyla Uzakdoğu kültürünün bir parçası olarak görülebilir. Günümüzde ise çayı ve kahvesiyle global çapta değerlendirildiğini söylemek mümkündür.

Kalın dallara sahip olması sebebiyle dayanıklı bir bitkidir. Üstelik Çin, Hindistan ve Kore gibi kendine özgü mutfakları olan ülkelerin önemli baharatları arasında sayılır.

Hemen her yemeğe eklenebilen bir bitkidir. Eğer kakuleye karşı bir alerjik durumunuz yoksa bu bitkiden yapılan tüm gıdaları ve içecekleri tüketebilirsiniz. Son araştırmalara göre yalnızca aşırı düzeyde mide hassasiyeti yaşayanların tüketmemesi öneriliyor.

Bilhassa safra taşına sebep olabileceği dedikodularından sonra çıkan bu açıklamalar safra rahatsızlıklarında daha fazla gündeme gelmeye başladı. Fakat laboratuar ortamında hiçbir şekilde zararı ya da yan etkisi ortaya çıkmamıştır.

Kakule Çayı Nasıl Demlenir?

Kakule çayı yine bitkinin kendisi gibi nadir bilinen, birçok lüks mekânda karşınıza çıkan bitki çaylarındandır. Yalnız başına demlendiğinde oldukça katı bir tadı olduğunu savunan insanlar ise bunu normal çay ile karıştırıp adeta tomurcuk gibi kullanmaya başlamışlardır. Keza en iyi tada ulaşabilmek için yapılan uzun denemelerin ardından tarif elden ele yayılarak birçok bitki çayı severe iletilmiştir.

Malzemeler

 • 3 Yemek Kaşığı Siyah Çay
 • 3 Çay Kaşığı Kakule Tohumu
 • 1 Su Bardağı Süt
 • 1,5 Litre Su

Hazırlanışı

 1. Kakule çayı demlemek için kaynamış suya ihtiyacınız var. Bu sebeple önceliği 1,5 litre suyu kaynatma işlemine vermelisiniz.
 2. Kaynama evresine ulaşan suyun altını kapatabilirsiniz. Çünkü ateşte değil bekleyerek demlenen bir çay elde edeceksiniz.
 3. İkinci adım olarak kaynayan suya sütü ilave ederek karıştırmanız.
 4. Az miktarda sütle beraber Kakule çayı için sıvı ihtiyacını karşılamış olacaksınız.
 5. Üçüncü adım olarak siyah çayı ve kakule tohumunu karıştırıp suya ekleyebilirsiniz.
 6. Zaten kaynamış olan suyun içerisinde bu karışımın minimum 10 dakika beklemesi gerek.
 7. Beklediğinde doğrudan demlenme işlemi bitmiş olacak. Fakat tercihinize göre daha uzun süre bırakabilirsiniz.
 8. Süreyi tamamladıktan sonra süzerek afiyetle içebilirsiniz.

Kakule Çayı Nasıl İçilir?

Aslında Kakule çayı içmek için herhangi bir sınırınız yok. Yani gün içerisinde birkaç fincan içebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda 4 fincana kadar herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı ortaya çıkmış. Fakat daha önceden uyardığımız gibi mide hassasiyeti ve safra kesesi sorunları her zaman gündeminizde olmalıdır.

Böylece yaşayacağınız sağlık sorunlarının önüne geçerek çok daha keyifli bir bitki çayı deneyimi yaşamanız mümkün olacaktır. Kakule çayı tarifi son günlerde en sık tercih edilen bitki çayı olurken bitkinin faydalarının göz doldurduğu ayrı bir gerçek.

Kakuleli Kahve Tarifi

Türk kahvesiyle aynı temelde olan Kakuleli kahve aslında toplumsal kültürümüzde yer almamaktadır. Sebebiyse Uzakdoğu’da yetişen bir bitki olmasıdır. Buna karşın Asya’dan Arap ülkelerine gelmiş ve kahvelerin içerisinde kendisini kabul ettirmiştir. Ki Türkiye’de kakuleli kahvenin faydaları bu sürecin ardından gündeme gelmeye başladı. Şu sıralar Türk kahvesi çeşitleri arasında en çok rağbet görenler arasında yer alıyor.

Malzemeler

 • 1 Tatlı Kaşığı Türk Kahvesi
 • 5 Tane Kakule (Bitki tanesi)
 • 1 Çay Kaşığı Gül Suyu
 • 2 Tutam Safran
 • 3 Bardak Su

Hazırlanışı

Normal şartlarda Türk kahvesi yapımıyla aynı ilerleyiş söz konusu olsa da kakulenin Türk kahvesine nasıl karıştırıldığı önemli bir konu olarak görünüyor.

 1. Kakuleli kahve yapımı için kakule tanelerini ezerek un ufak ederek başlayalım.
 2. Birçok kişi bu hamlenin ardından Türk kahvesiyle karıştırıp kullansa da bu yanlış bir kullanımdır.
 3. Toz halindeki kakule tanelerini tava yardımıyla kavurarak sonrasında tekrardan havan yardımıyla dövmemiz gerekecektir.
 4. Suyumuzu bu esnada cezveye koyarak ardından ezilmiş kakuleyi, Türk kahvesini ve safranı ilave ediyoruz.
 5. Son olarak ise gül suyu tercihinize bağlı olarak kullanılabilen bir malzeme halinde kalıyor.
 6. Yaklaşık olarak 10 dakika bekledikten sonra pişmeye başlayan kahvenin altını kapatın.
 7. Bu işlemin ardından Türk kahvesiyle hiçbir fark olmadan yapmaya devam edebilirsiniz.
 8. Kısık ateşte cezveyi köpürtene kadar tutun ve köpük taşmak üzereyken fincana alın.
 9. Dilerseniz fincana almadan kısa süre önce gül suyunu ilave edebilirsiniz.

Kakuleli Kahve Nasıl İçilir?

Kakuleli kahvenin aromatik bir kokusu olması en büyük avantajıdır. Aynı zamanda bu kokunun bir diğer varyasyonu olarak tadıyla büyüleyen bir etki yaratır. İçtikten sonra tekrar içme isteği doğurduğundan mekânlar için oldukça sık sipariş edilen kahveler arasına alınmıştır.

Günde maksimum 1-2 kahve fincanı içilmesi önerilir. Bunun üzerinde kullanımlar farklı mide hassasiyetlerine yol açabilir. Aynı zamanda Türk kahvesi gibi yanında su ile beraber servis edilir. Çikolata, kuş üzümü ya da lokum gibi alternatifler servisi renklendirecektir.

Kakulenin Faydaları

Kakule bitkisinin faydaları arasında oldukça ilginç detaylar göze çarpıyor. Örnek vermek gerekirse mide hassasiyeti olanlara dokunmasına karşın mide krampı ve mide ağrılarının bir numaralı çözüm yolu olarak görülüyor.

 • Kakulenin İyi Geldiği Hastalıklar

Bağırsak parazitlerini temizlemesiyle beraber sindirim sistemini boşaltarak rahatlatır. Mide ağrısı, mide krampı ve midede oluşan herhangi bir kronik rahatsızlıkta çözüm yolu olarak görülebilir. Çölyak, İshal, Bronşit, Astım, Solunum yolları enfeksiyonu, Kolon kanseri ve Reflü için iyi gelen bir bitkidir.

 • Sindirim Sistemini Düzenler

Sindirim sistemimizin yeteri kadar çalışmasını sağladığı gibi hazımsızlık sorunlarınızın çözümünü sunar. Böylece daha kararlı bir vücut yapısına sahip olunabilir.

 • Ağız Sağlığı

Aroması sayesinde ağız kokusu ve ağzınızda oluşan garip bir tat hissiyatını ortadan kaldırır.

 • Rahatlatıcı

Vücudu hiç olmadığı kadar zinde bir konuma sürükleyen Kakule bitkisi vücudunuzda atılması gereken toksinleri defeder. Böylelikle kötü ve olumsuz bir parazit ya da enfeksiyon için kullanılabilecek antibiyotikler arasında yer alır.

 • Cinsel İstek

Afrodizyak etkisi bulunan Uzakdoğu menşeili bitkilerdendir. Bu sebeple cinsel performansınızı arttıran bir yönü vardır.