• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kebabiye Bitkisi Neye İyi Gelir?

 • 1 Star
  Loading...

Ülkemize uzak bir bitki olan Kebabiye bir diğer ismiyle Kebabe olarak anılmaktadır. Çoğunlukla Hindistan menşei ile bilinir. Fakat Endonezya’da yetiştiriciliği oldukça yoğundur. Türkiye’ye genellikle Endonezya üzerinden gelerek aktarlarda sizlere sunulur. Buna ek olarak bilinen bir diğer ismi Hindistan Eriğidir.

Solunum yollarına bağlı olarak sesi kısılan insanlarda çözüm olarak kullanılmaktadır. Bu faydasının kanıtlanmasıyla beraber ilaç endüstrisinin güdümüne girmiştir. Artık solunum temelli birçok rahatsızlık için Kebabe otu bileşenler arasına dahil olmuştur. Doğal olarak bitkisel çözüm yollarına başvurarak sağlıklı bir yaşam arayan insanların vazgeçilmezi haline dönüşüyor.

İlk defa görenler karabibere benzettikleri için bir baharat olarak değerlendirilebiliyor. Aktarlarda Kebabiye otu ya da Kebabe olarak bulabilmeniz mümkün olduğu gibi farklı kullanım alanlarından yararlanabiliyorsunuz.

Ses Kısıklığını Geçiren Kebabe

Kebabiye otu kullanımı çoğunlukla ses kısıklığı için tercih edilmektedir. Her bitki gibi farklı alanlarda kullanılabilmesine rağmen en sık kullanılan yönü ses kısıklığını gidermesidir. Gerek meslek icabı, gerekse bir aktivite sonrasında ses tellerinin aşırı yıpranmasından ötürü gerekli tını sağlanamayabilir.

Örneğin şarkıcılar, bağırmak zorunda kalan meslek grupları ve fanatikler hemen her aktivitenin ardından bu problemle karşılaşırlar.

Çözüm yolunu ise Kebabiye otu ile ses kısıklığını gidererek bulmuşlardır. Bu hem doğal olarak kullanılan bir yöntemdir hem de yan etkisi neredeyse sıfıra yakındır. Sadece dozajını fazla kaçırdığınızda bir yan etkiyle karşılaşılabilir. Haricinde ise hiçbir zararı olmadığı kanıtlanmıştır.

Kebabiye otunu baharat olarak, Kebabe çayı olarak tüketebilirsiniz. Türkiye’de en sık çay formunda tüketildiğini belirtmek gerekiyor. Üstelik tohumu satıldığı için kendi imkânlarınızla az miktarlarda üreterek yetiştirebilirsiniz. Bilinçli kullanım sonucunda ses tellerini kısa sürede eski formuna geri kavuşturur.

Kebabiye Otu Nasıl Kullanılır?

Kebabiye otu kullanımı yüzyıllardır Uzakdoğu’da popülaritesini korumaktadır. Fakat ülkemiz baz alınırsa çok köklü bir kullanımdan söz edemeyeceğiz. Yine de farklı yararları olduğundan dolayı birçok kişinin şifa bulduğu bitkisel çözüm yolları arasına girmiştir.

 • Ses Kısıklığı İçin Kebabiye Otu

Eğer sesiniz kısıldıysa ve bir şekilde kendinizi bu durumdan kurtarmak istiyorsanız Kebabiye otunu ağzınızda çiğneyebilirsiniz. Kısa sürede tüm ses tellerine ulaşarak faydaları ortaya çıkacaktır. Ses kısıklığı nasıl geçer sorusunun en doğal çözümü olarak tanımlanabilir.

 • Kebabiye Çayı

Bitkisel ürünlerin kullanımında çay en sık tercih edilen formdur. Zira ülkemiz için bitki çaylarının kullanımı son yıllarda ulaşılabilecek en üst seviyeye ulaşmıştır. Sizde Kebabiyenin yararları ile yüz yüze gelebilmek için çayını gün içerisinde tüketebilirsiniz.

 • Kebabiye Baharatı

Aslında meyveleri olan bir bitkidir. Ancak kurutularak lezzetli bir baharat elde edilebilmesi mümkündür. Bunu sağladığından ötürü Kebabiye baharatı yemekleriniz için vazgeçilmez bir şekle bürünebilir. Yemekler dışında Türkiye’de köfte çeşnisi olarak sıkça karşımıza çıkar. Fakat bilmediğimiz için lezzetin kaynağını farklı baharatlarda ararız.

 • Kebabiye Bal Karışımı

Karabibere benzemesinin asıl sebebi baharat formuna getirildiğinde şekil itibariyle andırmasıdır. Karabiber gibi ezildikten sonra ise Kebabiye balın içerisine atılarak karıştırılır. Böylece doping gibi güçlendirici bir etki ortaya çıkar.

 • İlaçlar

Kebabiye otunu ilaç olarak temin edebildiğiniz bir dönemde yaşıyoruz. Ancak uzmanlar farklı işlemlerden geçerek hap veya kapsül haline getirilen ilaçlardansa, aktarlardan otu aldıktan sonra uygulanabilecek diğer alternatifleri daha yararlı buluyorlar.

 • Diyet

Kebabe zayıflatan otlar arasında yer almasına rağmen bu konuda net bir faydası kanıtlanmamıştır. Yalnızca diyetlere eşlik edebilecek bir bitkisel çay olarak düşünülebilir.

Kebabiye Çayı Nasıl Demlenir?

Kebabiye çayı demlenirken diğer bitki çayı tariflerinden herhangi bir farkı olmadığını göreceksiniz. Dolayısıyla şifa deposu bir bitkinin çayını hazırlarken doğal anlamda vücudunuza katacağınız çok sayıda enzimi almış oluyorsunuz.

Malzemeler

 • 5 Gram Kebabe (Toz Halinde)
 • 1 Bardak Su

Hazırlanışı

 1. Bir fincan Kebabiye çayı için aktardan 5 gram dolaylarında Kebabe tozu almanız gerekmektedir.
 2. Daha sonra kaynama işlemi için suya aldığınız tozu ilave ederek biraz karıştırın.
 3. Kaynama işleminin maksimum kaplayacağı süreç 4 dakikadır.
 4. Süre dolduktan sonra ise demlenme süresi olarak birkaç dakika beklemeniz önerilir.
 5. Ortalama 5 dakikalık bir hazırlık sürecinin ardından çayınız hazır hale gelecektir.

Uygulanışı

Kebabiye çayı her gün tüketilebilir. Ancak limit olarak 1 fincan tavsiye edilmektedir. Bunu maksimum düzeyde incelediğimizde ise 2 fincan gibi bir limitle karşılaşmaktayız. Olası bir yan etki ya da beklenmedik durumlarla karşılaşmamak için kullanım miktarını es geçmemenizi öneririz.

Kebabiyenin Faydaları

Kebabiye faydaları bakımından ağız sağlığı başta olmak üzere iç hastalıklar içinde önleyici bir yapıya sahiptir. İştah açıcı özelliğiyle biliniyor olsa da sindirimi ve hazmı kolaylaştırmaktadır. Bu dengeli beslenmek için aslında iyi bir fırsattır. Haliyle diyetlere dahil olmasında bu önem arz eder.

 • Ses Kısıklığına İyi Gelir

Ses kısıklığını gidermesiyle sükse yapmış bir bitki olduğundan en çok bu amaçla kullanılır.

 • Kebabiye Otunun İyi Geldiği Hastalıklar

Karaciğer temelindeki tüm rahatsızlıklarda hem önleyici hem de tedavi edicidir. Prostat, solunum yolu enfeksiyonları, bel soğukluğu, idrar yolu enfeksiyonlarında, mide rahatsızlıkları ve böbrek taşları için tercih edilebilecek doğal tedavi metotları arasındadır.

 • Ağız Sağlığı

Ağız kokusunu önleyen yapısıyla birçok kişinin doğal favorisi konumundadır. Hem dişler için hem de diş etleri için çok uzun bir ömür biçer. Herhangi bir ağız yarasında ya da aft için kullanılabilecek iltihap sökücüler arasındadır.

 • Sindirimi Kolaylaştırır

Sindirim sisteminin ideal çalışmasını sağlarken iştahın açılmasına ön ayak olur. Buna ek olarak zayıflama eğilimini kolaylaştırır.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Şükola
  2 sene önce

  kebabiye fena bir bitkiymiş ayol

  37
 • kadinvsaglik
  2 sene önce

  Kebabiye bitkisi yazınız özenle hazırlanmış çok ayrıntılı.

  35