• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Buzlu Kıyma Çözülme Yöntemleri Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Kıyma ve benzeri olan kırmızı et ürünlerinin kolay bir şekilde kullanılabilmesi ve çözülmesi için uygulamamız gereken belli başlı teknikler bulunmaktadır. Öncelikle nasıl dondurucuya koyduğunuz son derece büyük önem teşkil eder. Porsiyonlar halinde ayırmadan tek parça şeklinde koyduysan seyahatlerin çözülebilmesi biraz daha zaman alacaktır. Kalın kıyma bloklarının bakterileri çoğaltma daha sağlıklı bir biçimde çözülebilmesi için ortalama bir gün daha fazla zaman gerekir.

En çok kullanılan çözdürme yöntemi nelerdir

Buzdolabında çözülme

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre kırmızı etin çözülmesi için en uygun bulunmuş olan ortam dondurucudan çıkardıktan sonra buzdolabının normal bölümüne almaktır. Doldurulurken uygun bir şekilde porsiyonları ayrılmamış sıkayım onların buzdolabında açılabilmesi oldukça uzun saatler sürebilir.

Sıcak veya ılık su altında çözme

Yapılan en büyük hataların başında bu yöntem gelmektedir ani ısı değişimi bakteriler için çoğalmaya müsait bir ortam oluşturduğu bundan dolayı artan bakteriler gıda zehirlenmelerinin en önemli sebepleri arasında gösterilmektedir.

Mikrodalgada çözme

Mikrodalga fırınlar buz çözme konusunda oldukça başarılı olmaktadırlar. Fakat yüksek ısılarda kısa sürede çözüme işlemini gerçekleştirir siniz kıymanın dış tarafına pişirmiş olursunuz bu sebeplerden ötürü dikkatli bir çözdürme işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Kıymayı kolay çözebilmek için neler yapılmalı?

Öncelikle kıymayı porsiyonlar haline ayırmamız gerekmektedir. Her bir porsiyon için ayırmış olduğunuz kıyma parçalarını eşit bloklar halinde ayırdıktan sonra farklı buzdolabı poşetleri ile beraber dondurucuya kaldırabilirsiniz. Kıyma parçalarını kalın kıyma blokları şeklinde değil de elinizle bastırarak biftek kalınlığında dilimler haline getirirseniz ve ağzını sıkıca kapatıp buzdolabındaki dondurucu bölümüne o şekilde yerleştirin iseniz çok daha faydalı sonuçlar alırsınız.

Bu aşamaları doğru bir şekilde gerçekleştirildiğini takdirde kıymaları uzun süre kullanabilme şansınız bulunacaktır ve istediğiniz sıcaklıkta rahatça çözebileceksiniz. Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde kıyma ile ilgili olarak yapmak istediğiniz yemeklerin tamamını son derece basit ve çabuk bir şekilde hazırlayabilme şansınız bulunacaktır. Çözülme tekniklerini doğru bir şekilde harfiyen uygulamanız gıda zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için ciddi anlamda önem teşkil etmektedir.