• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Koşu Bandı Temizliği ve Yağlanması

  • 1 Star
    Loading...

Evde egzersiz yapmak hepimizin hayali olsa da bunu gerçeğe çevirmemiz uzun zamanlar alabiliyor. Günümüzde koşu bandı alarak evde spor yapmak herkes için gereken bir aktivite olabilir. Her an dışarı çıkmaktan ziyade istediğiniz an koşmak, tempolu yürümek ya da yürüyüş yapmak böylelikle mümkün olacaktır.  Peki ya herkesin şikâyetçi olduğu koşu bandı bakımı gerçekten sorun çıkaracak bir biçimde mi yaşanıyor?

Aslında koşu bandı bakımı nasıl yapılır diye sorduğunuzda alacağınız cevap net olarak bir maddedir. Mekanizma gereği elektronik ve fiziksel aksamı sürekli olarak hareket eden bir egzersiz aletinden bahsediyoruz. Burada sürtünmeden oluşan aşınmayı en aza indirmek oldukça önemlidir. Çünkü oluşan sorunlar, çıkan arızalar ve koşu bandının ömrü tamamıyla bu sürtünmeye bağlıdır.

Sürekli olarak altınızdan kayan giden bant altında kaygan bir zemine sabitlenmiştir. Bu sabitleme işleminin dışında dikkatli davranmanız gereken bakım ölçütü ise yağlanmasıdır. Üstelik bandın alt kısmında toz, kir ya da pislik girmemesi gerekiyor. Bu tıkanmalara ve kaygan zeminin bozulmasına, bandın sürtünme esnasında zarar görebileceğine işaret olacaktır.

Koşu Bandı Nasıl Temizlenir?

Koşu bandı temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken noktanın yağlama işlemi olduğunu söylemiştik. Bunun haricinde toz olmayan, fazla kir barındırmayan bir noktada olması önem arz eder. Ne kadar temiz ve yağ bakımı aksatılmadan kullanılırsa o kadar uzun süre sorun çıkarmayacaktır. Haliyle dikkat etmeniz gereken tek yönergenin düzenli yağ bakımı olduğunu söylemek mümkün.

  • Koşu Bandını Temizlemek

Koşu bandını temizlerken kesinlikle kapalı olmasına ve güç almamasına özen gösterin. Özellikle bant kısmının kirli olmaması için üzerine temiz bir ayakkabı ya da ayakkabısız olarak çıkılması önerilir. En uygun kullanım şekli özel egzersiz ayakkabınızı tercih etmenizdir.

Temizliği bir bez yardımıyla yapabilir ve rutin bir şekilde tekrarlayabilirsiniz. Böylelikle yağlamanız dışında hiçbir uygulamaya gerek kalmadan koşu bandını kullanmaya devam edebilirsiniz.

  • Koşu Bandı Nasıl Yağlanır?

Koşu bandı yağları özel olarak satılır ve en ufak tüpleri oldukça uygun fiyatlıdır. Uygulayacağınız nokta ise bandın alt kısmıdır. Yağlamaya ön taraftan başlamalı ve arkaya doğru ilerlemelisiniz. Aynı zamanda düz bir biçimde yağladığınızda en etkili sonucu alırsınız. En az 50 santimetresinin yağlanması diğer bölgelere de yetecek kadar yağ almasını sağlayacaktır. Bu nedenle bu detayları önemsemenizi tavsiye ediyoruz.

Koşu bandı yağlarken tüpün başlığı son derece ince olduğu için problemsiz bir biçimde sürebilirsiniz. Ancak yinede dikkatli olup yağı doğru noktaya sürmeniziz öneminden bahsedeceğiz. Birçok kişi koşu bandı yağlama işlemi için teknik servislere başvurabiliyor. Bunu kendiniz çok rahat bir biçimde yapabileceğiniz için gerek duymayacağınız bir ekstra bakım ücretinden söz edebiliriz. Yalnızca bir sefer yapmanız sonrasında sorunsuz bir uygulamaya sebebiyet verecektir. Eğer yağ tüpüyle uygulayamıyorsanız spreyle çok daha basit bir biçimde bu işlemi yapabilirsiniz.

  • Koşu Bandı Spreyle Nasıl Temizlenir?

Sprey formundaki koşu bandı yağı özel tasarımı sayesinde çok daha basit bir uygulama alanına sahiptir. Spreyi püskürterek uyguladığınızdan bandın çok daha kolay biçimde yağlanmasını sağlayabilirsiniz. Bazı kişiler için favori yöntem bu oluyorken tercihin tamamen size kaldığını söylemeliyiz.

Uzun süreler boyunca koşu bandı arızası yaşamamak için yağlama işlemi çok önemlidir. Bunu zaten bildiğimiz için koşu bantlarını bu şekilde özenle temizlemeli ve bakımını yapmalıyız. Rutin temizlik ve bakım en önemli etken iken koşu bandının özellikleri ayrıca önem arz etmektedir.