• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kuru Ciltlere Bakım Önerileri

 • 1 Star
  Loading...

Kışın soğuk havaların yazın ise güneşin yakıcı etkilerine maruz kalan cildimizde istenmeyen olumsuzluklar yaşanabilmekle beraber birde cilt tipiniz kuruysa iki kez dikkatli davranmanız ve sizler için hazırladığımız önerileri dikkate almanız gerekmektedir.

Kuru ciltlere bakım önerileri farklı etkenlerden dolayı karşılaşabileceğiniz çatlama, pul pul dökülme, kaşıntıya neden olabileceği gibi vücudumuzu örten tabakada oluşan bu olumsuzluklar güzel görünümünüzü de etkileyecektir. Kuru ciltlere bakım önerilerine başlamadan önce sizlere özellikle hatırlatmak istediğimiz en önemli husus cildinizi nemlendirmek adına satın aldığınız ürünlerde seçici davranmanız ve mutlaka uzmana danışmanız olacaktır. Cilt uzmanı tarafından sizin cilt tipinize uygun olan nemlendirici tavsiye edileceği gibi deriyi daha yoğun nemlendirme etkisi olan ürünler kısa sürede çözüm bulmanızı sağlayacaktır.

Cilt kuruluğuna neden olan faktörlere dikkat etmenizde çatma, dökülme ve kaşıntı yaşamamanızı sağlayacağı gibi bunların başında dönemsel kuruluk yani kış kaşıntısı gelmektedir. Cildimizin soğuk havalardan olumsuz etkilenmesi gerekli önlemler alınmadığında kaçınılmaz olacağı gibi mutlaka koruyucu giysiler kullanmaya özen göstermeliyiz. Kış aylarında nemlendirici ürünleri evimizden, ofisimizden ve çantamızda eksik etmememiz gerekeceği gibi yazında güneşin etkilerinden ve sıcak havalardan korunmak için gerekli önlemleri almalıyız.

Güneş koruyucu kremlerin günümüzde sadece yazın değil yılın her mevsiminde kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmekle beraber cildin zarar görerek kuruması bu şekilde önlenebilir. Kuru ciltli kadınların suyla sık temasta bulunması uzmanlar tarafından önerilmediği gibi aynı zamanda kese ve peeling uygulamaları da derinizi sürtünmeyle tahriş edeceğinden çok sık uygulanmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Uzun süren banyolar kuru ciltliler için olmadığı gibi çok sıcak suyla duş almamaya özen göstermenizde deri kuruluğunun artmaması için önem taşımaktadır.

Cilt kuruluğuna çareler arasında yağlı sabun kullanılması da önerilerimiz arasında yer alırken bu ürünlerin yağ ve gliserin oranları yüksek olduğundan sizlere tavsiye edilmektedir. Dar kıyafetler giymeniz derinizde sürtünmeler neticesinde kuruluğun artmasına neden olacağı gibi giysi seçimlerinizde seçici olmanızı özellikle hatırlatırız. Evimizde ve ofisimizde kullandığımız klimalar da cilt kuruluğuna neden olabilmekle beraber klima kullanılan ortamın nem oranının düşük olmamasına dikkat etmeniz gerekirse nemlendirici cihazlar temin etmenizde önemlidir.

Kimyasal maddelerin cildimizde oluşturduğu olumsuzluklardan biride cilt kurumasına neden olmasıdır bu yüzden direk temastan kaçınılmalıdır. Cilt kuruluğuna çare olarak sıvı tüketimini aksatmamanız da önemli bir husus olmakla beraber su, meyve suları, bitki çayları ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvıyı yılın dört mevsiminde almanızda cildinizdeki kurumanın önüne geçmenizi sağlayacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Maximz
  2 sene önce

  ahaa… Uzun süredir aradığım her, yüzüme yapmadıgım kalmamıştı

  6