• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kuru Üzüm Hangi Vitaminleri İçerir Ve Faydaları Nelerdir?

 • 1 Star
  Loading...

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan üzümün kurutulması ile elde edilen ikincil ürüne kuru üzüm denir. Tarladan toplanan üzümler düz bir arazi üzerine yayılarak dökülür ve dökülen bu üzümler üzerine bazı gıda ekstra takviyeleri yapılarak güneş altında kurumaya bekletilir.

Yağmur değmeyen ve güzelce kuruyan üzümler elimize kuru üzüm olarak geçer. Ülkemizde genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen üzüm il olarak ise Manisa’da yaygındır. Özellikle Manisa’nın Sarıgöl ilçesinin adı ön plana çıkmaktadır.

 Kuru Üzüm Neye İyi Gelir?

Kuru üzüm içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile vücudun direnç seviyesini arttırarak vücudu bazı zararlı durumlardan korumaktadır. Vitamin bakımından oldukça zengin olan kuru üzümün içerisinde; E, A, B1, B2 ve C vitaminleri bolca bulunmaktadır.

İçerisinde barındırdığı bu vitaminler ile kan yapıcı özellik sağlar. İçerisinde sadece vitamin değil birçok mineralde barındırıyor. Bu mineraller ise şunlardır; demir, kalsiyum, sodyum, magnezyum, potasyum ve fosfor içerir. Bunların dışında içerisinde bolca protein bulunur ve tam bir enerji kaynağıdır.

 Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Peki, bu kadar vitamin ve minerali içinde barındıran bir meyvenin faydaları nelerdir? Şimdi biraz da bunu inceleyelim. İçinde barındırdığı bolca vitamin ve mineral ile sindirimi kolaylaştırır, tansiyonu dengeler ve karaciğerin onarılmasında önemli rol oynar.

Kansızlık problemi olan kişilere genellikle kuru üzüm tavsiye edilir. Buradan da anladığımız gibi kan yapıcı ve kan değerlerini koruyan bir yapıda olduğunu anlayabiliriz. Kuru üzümün çekirdeği de kendisi kadar faydalıdır. Özellikle regl döneminde ki kadınlar için faydalı bir yiyecek konumundadır.

İsterseniz bu yemiş türünü tek başına tüketin isterseniz de yaptığınız tatlılara ilave ederek tüketin. Sütlü tatlılara bir ek olarak konulabilir. Muhallebi, dondurma ve sütlaçın içerisine konulabilir. Ya da yaptığınız pilavın içerisine birazcık ekleyebilirsiniz.

Ayrıca hamur işi tatlı yapmayı seviyorsanız kuru üzüm iyi bir yardımcı yiyecek olabilir. Özellikle kek yapımında kullanılır ve keke en çok yakışan kuru yemişlerdendir. Çay saatiniz yaklaşıyorsa hemen malzemeleri hazırlayın ve içine birazcıkta kuru üzüm atmayı unutmayın. Hem böylelik ile çay sohbetlerinizi de tatlı bir hale getirin.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Micheal
  2 sene önce

  Extra zaman kayıp etmemek bir sürü blog içinde kaybolmamak için favori sitem oldunuz

  22
 • momo
  2 sene önce

  güzel

  18
 • haticexe
  2 sene önce

  kış günlerin vazgeçilmezi beaaa

  21
 • Mehmet
  2 sene önce

  Kesinlikle bir çok derde deva

  20
 • Eksper
  2 sene önce

  Üzümün her türlüsü gider…

  19
 • HaticeK
  2 sene önce

  Kuru üzüm ile ilgili yazınızı çok beğendim, bu yaz bende kendim yapmayı deneceğim

  19
 • Çiçek
  2 sene önce

  fenaa….

  22
 • fato
  2 sene önce

  ne üzümmüş arkadaş

  22
 • Fadıma
  2 sene önce

  Merhaba çok güzel bir yazı olmuş şu iftar günlerinde tüketmek lazim

  21