• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Mate Çayı Ne İçin Kullanılır?

 • 1 Star
  Loading...

Zayıflamak hemen herkesin ortak problemi olarak biliniyor. Hatta kadınlar için neredeyse hayati bir önem taşıyor diyebiliriz. Her yaz dönemine formda ve dinç girmek isteyen kadınların zayıflamak ve yağ yakmak için türlü yöntemler denediklerini biliyoruz. Buna rağmen başarılı olunanlar kadar başarısız olunan metotlara rastlayabiliyoruz.

Son yılların bitkisel zayıflama yöntemleriyle geçtiğini hesaba katarsak bitkilerin burada ne kadar önemli olduğunu görmemiz mümkün hale geliyor. Günümüzde Mate çayı ile zayıflamak isteyenler için haftada 1 kiloyu sağlıklı şekilde vermek mümkün oluyor.

Her gün yaşanan stresli yaşamın ardından hayatımızı ve sağlığımızı dengeleyici bir bitkiden yararlanmak hepimiz için iyi bir seçenektir.

Mate çayı ile kilo vermek isteyenlerin yağ yakıcı özelliği sayesinde bunu kolayca başarabildiklerini görebiliyoruz. Yalnızca yanında egzersiz, spor programı ve iyi bir diyet uygulanması gerekiyor. Zira bunlar olmadan bitki çaylarıyla ya da bitkisel yöntemlerle zayıflamak tam manasıyla hayal ürünü oluyor.

Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Mate çayı demlemek için aktara gitmek zorundasınız. Hem Mate bitkisinin yapraklarını temin etmek, hem de diğer malzemeleri taze ve doğal olarak almak gerekiyor. Günümüz gıda sektöründe doğal bir ürün bulmak bir hayli zorlaşmışken Mate çayı için gereken malzemeler arasında buna meydan okuyan bir liste var .

Malzemeler

 • 1 Tatlı Kaşığı Mate Yaprağı
 • 2 Tatlı Kaşığı Yeşil Çay
 • 1 Tatlı Kaşığı Funda Yaprağı
 • 1 Tatlı Kaşığı Biberiye
 • 1 Tatlı Kaşığı Kekik
 • 1 Litre Su

Hazırlanışı

 1. Yaklaşık bir litre suya ihtiyacınız olacağından önceliği kaynatma işlemine veriyoruz.
 2. Suyun kaynamasıyla birlikte Mate yapraklarını demliğe ekleyerek çayımızı demlemeye başlayacağız.
 3. Aynı zamanda çayın demlenme aşamasında ocakta olmaması gerekiyor. Kaynamış suda demlenebilen bir bitki çayıdır.
 4. Mate yapraklarını ekledikten sonra sırasıyla Yeşil Çay, Funda yaprağı, Biberiye ve Kekik eklenerek tümünü karıştırıp beklemeye bırakıyoruz.
 5. Malzemelerin ortalama demlenme süresi 15 ile 20 dakika aralığında verilmiş.
 6. Bu süreç zarfında suyun soğuyacağını düşünürsek dilerseniz soğuk tüketebileceğinizi hatırlatalım.
 7. Fakat sıcak içmek istediğinizde yeniden ısıtabileceğinizi vurgulayalım.
 8. Tabi ki içmeden evvel çayınızı süzekten geçirerek yapraklardan arındırmanız gerekiyor.

Mate Çayı Nasıl İçilir?

Mate çayı içerek zayıflamak mümkün iken bunun dozajını ve etkisini biraz daha arttırmak için limon dahil edebilirsiniz. Bardağınıza aldığınızda ya da demliğe ekleyeceğiniz limon suyunu taze sıkarak elde edin. Böylece alınabilecek en etkili sonuçları alırsınız.

Mate çayı düzenli içilerek etkilerini alabileceğiniz bir bitki çayıyken farklı uzmanlar tarafından farklı periyotlarda içilmesi önerilebiliyor. Ancak uzmanların ortak görüşü çayın kış mevsimlerinde tüketilerek kilo vermeye yardımcı bir diyet aracı olarak kullanılmasıdır.

Kaynamadan demlemenin Mate çayının etkisini öldürmediğini vurguladıkları için ocağın üstünde demlemeniz kesinlikle önerilmemektedir. Aynı zamanda etkin maddesi güçlü olduğundan dolayı dikkatli tüketilip, dozajının aşılmaması gerektiğini söylemekte fayda görüyoruz. Gün içerisinde sabah ve akşam olarak birer bardak içebilir, maksimum 2 bardağı geçmeden günü kapatabilirsiniz.

Ortalama 30 günü aşan bir periyotta kullanılması gerektiği için aralıksız tüketmeniz gerekecek. Bu nedenle malzemelerinizi bu minvalde temin edip aksatmadan diyetinizi uygulayın.

Mate Çayının Zararları

Mate çayının yan etkileri laboratuar sonuçlarına bağlı olarak incelendiğinde yalnızca doz aşımında ortaya çıkıyor. Günlük tüketim miktarının ardından herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak günlük tüketimin üzerinde alınabilecek her fincanda farklı bünyelerde farklı sonuçlar doğurabiliyor.

 • Sinir Sistemi

Sinir ve stres ile birlikte gününüzü daha kötü hale getirebilir. Aşırı tüketimde sinir sisteminiz uyarılarak daha hassaslaşmaktadır.

 • Hamile ve Emziren Anneler

Hem hamile kalmadan önceki evre, hem hamilelik, hem de yeni anne olup emziren kadınlarda olumsuz bir sonuç olmaması adına önerilmemektedir. Anne sağlığı içinde çocuk sağlığı içinde ciddi bir uyarı yapılmaktadır.

 • Uykusuzluk

Kafein içeren bir bitki çayı olduğundan ötürü uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya kalabilme ihtimaliniz var. Tabi ki bu doz aşımıyla alakalı bir sorun olarak not düşülmeli.

 • Kabızlık

Yararları arasında hazmı kolaylaştıran, sindirim sistemini düzene sokan bir çay olduğundan bahsederken, fazla tüketimiyle kabız olup boşaltım sisteminizin tamamen durmasını sağlayabilirsiniz.

 • Kanser

Ağız kanseri başta olmak üzere gırtlak kanseri vakalarına çok aşırı tüketildiğinde rastlanmış. Bu yapılan deneyler sonucunda muhakkak uyarılar arasında yer almaktadır.

Mate Çayının Faydaları

Birçok bitki çayının ve bitkinin hastalıklara şifa olmak gibi bir misyon yüklendiğini biliyoruz. Fakat Mate bitkisinin yararları arasında herhangi bir hastalık bulunmuyor. Yalnızca vücudumuzun sağlığa kavuşması için gereken belli başlı düzenlemeleri içeriyor.

 • Zayıflama

En bilindik etkisi olarak zayıflamadan bahsederek başlayalım. Minimum 1 ay olmak üzere kullanıldığında Mate çayı zayıflatıyor.

 • Metabolizmayı Hızlandırıyor

Metabolizma hızınızın hızlanması aynı zamanda kilo vermenize yardımcı oluyor. Bu etkenin sağlığınız içinde önemli olduğunu söylemek gerekiyor.

 • Sindirim Sistemi

Hazımsızlık sorunu yaşayanlarda sindirim sisteminin daha kararlı çalışmasını sağlar. Üstelik idrar söktürücü özelliğiyle böbrek dostudur. Antioksidan olduğundan ötürü vücudunuzu koruma kalkanı içerisine alır.

 • Depresyon

Depresyon tedavilerinde rahatlatıcı ve sinirleri uyaran yapısıyla tedaviye destek olarak görülür. Ancak fazla kullanımı depresyonu tetikleyebilir. Fakat zihnin daha aktif ve kullanıma müsait olmasını sağladığı kanıtlanmış bir gerçektir.

 • Alerjenler

Vücudunuzu tüm alerjenlerden koruyarak bitki çayları arasındaki en büyük farkını ortaya koymaktadır.

 • Cilt Sağlığı

Cildinizde oluşan sorunlar, dermatolojik rahatsızlıklar ve özellikle cilt parlaklığı için fazlasıyla dikkat çeken kullanım oranlarına ulaşmıştır.