• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Mutfak Gereçlerini Muhafaza Etme Yöntemleri

 • 1 Star
  Loading...

Herkesin evinde aktif kullanımda olan araç gereçleri muhafaza etmek gibi bir durumu söz konusudur. Evlerini daha temiz ve tertipli göstermek isteyen insanlar maalesef bunların muhafaza edilmesi konusunda sorun yaşayabiliyorlar. Çünkü her an her yerden çıkabilecek olan bu ürünlerin saklanabilmesi pek mümkün olmuyor. En azından göz önünde olmayan yerlerde temiz ve diri şekilde tutulabilmesinin kolay yolları bilinmiyor.

Oysa çok basit bir biçimde her zaman ulaşabileceğiniz şekilde bunları saklayabileceğiniz bir ortam söz konusudur. Günümüzde mutfak gereçleri için muhafaza etme seçenekleri daha aktif kullanılabiliyor. Çünkü boydan boya mutfak dolapları her evin vazgeçilmezi olmuş durumda. Tabi ki bu araç gereçler için klasik olarak dolap içlerini önermeyeceğiz.

Daha dekoratif bir tasarımla normal dolap hacminizi işgal etmeyecek bir durum söz konusuyken size işin pratiğini önereceğiz. Mutfak dolaplarının standartları çoğunlukla tavan ile dolap üzeri arasında belirli bir boşluk olacak şekildedir. Haliyle mutfak dolaplarının üzerine aynı desende ya da kendi dekoratif yapısına uygun şekillerde kutular yaptırabilirsiniz. Bunları kendinizde farklı malzemeler kullanarak oluşturabilirsiniz.

Mutfakta Kullanılan Malzemeler Nasıl Saklanır?

İşte bu kutuları kullanarak kullandığınız ya da kullanmadığınız tüm araç gereçleri muhafaza etmek, aynı zamanda aradığınızda anında bulmak mümkün olacaktır. Mutfak malzemelerinin muhafaza edilmesi için ufak tefek ipuçlarına uymanız ise dayanıklılık ve uzun süreli kullanım için size fırsat verecektir.

 • Bulaşık Telleri ve Bulaşık Süngerleri

Bilhassa bulaşık telleri zor kirleri çıkarmak, inatçı lekeleri ovalamak için bir numaralı tercihimizdir. Haliyle bu tip lekelerde çok daha dikkatli olmak gerekir. Ancak bir diğer dikkat edilecek unsur tellerin paslanması ve kireçlenmesidir. Bunu aşabilmek içinse bir kabın içerisine kızgın soda koyduktan sonra suyla doldurmanız gerekiyor. Telleri bu karışımın içerisinde beklettiğinizde zannettiğiniz kullanım ömründen çok daha uzun sürelere çıkabilirsiniz.

 • Küllükler

Küllükler kendi kullanımınız için pek sorun yaratmasa da normal şartlarda misafirlere verilirken sorun olabilmektedir. Günümüzde küllük kokusu herkesin ortak sorunu olarak görülüyor. Bunu gidermenin yolu ise karbonattan geçiyor. Eğer küllüklerin içerisine karbonat döktükten sonra kutularda muhafaza ederseniz o nefret ettiğiniz kokuyla uğraşmak zorunda olmadığınızı anlayabilirsiniz.

 • Çay Süzgeci

Çay tiryakilerinin yakından tanıdığı, demlikteki çayı süzüp atmaya yarayan aparat maalesef kısa sürede çok kirli bir görünüme kavuşabiliyor. Bunu temizlemenin en kolay yolu sıcak sabunlu sudur. İçerisinde biraz bekletmeniz tüm lekelerden arınmasını sağlayacaktır. İlk günkü halini almasının dışında çaydanlıkların tıkanan demlik süzeklerinde de uygulanabilmektedir.

 • Mutfak Bezleri

Mutfak bezlerinin temizliği konusunda sorunlar mı yaşıyorsunuz? O halde çok basit bir biçimde temizliğin ana unsuru olan bu bezleri temizleyebileceğinizi belirtelim. Bulaşık makinesinin içerisi demir uzantılarıyla doludur. Bunlara bağlayarak temizlik bezlerinizin yıkanmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik her an alabileceğiniz temiz bezler elinizin altında olmuş olur.

 • Ekmek Nasıl Muhafaza Edilir?

Araçlar dışında mutfakta hiç değişmeyen bir şey vardır. O da ekmek ya da ekmek dolabı. Peki ya ekmek bayatlamak için neye ihtiyaç duyar ya da nasıl muhafaza edilir? Ekmekleri hava almayan bir kapaklı kabın içerisine koyarsanız günlerce tazeliğini koruyabilir. Bayatlaması halinde ise üzerini sütle ıslatıp fırında kızartabilirsiniz. İlk günkü tazeliğine geri döneceğinden şüpheniz olmasın.

 • Cam Eşyalar

Cam bardaklar, tabaklar ve diğer mutfak gereçleri sizin için önemli olduğundan bunların temizlik sonrasında muhakkak silinmesi gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Camı çizmeyecek ve iz bırakmayacak mikrofiber bezler kullanmanız çok daha yararlı olacaktır. Üstelik bunları kutular içerisinde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Herhangi bir kırılma anında camların dağıldığını ve toplanmasının zor olduğunu biliyoruz. Tuz buz olmuş bir bardak düşünürsek, üzerine ekmek basarak bu camları kimseye zarar vermeden toplayabileceğimizi vurgulayalım.

 • Mutfak Kokusu

Mutfağınızın temiz ve hoş bir kokuya sahip olması tabi ki hayaller arasındadır. Yani en azından mutfak kokusu olarak tabir edilen, yemek, yağ ve benzeri kokuların karışımını kimse istemez. Bunu doğal yollardan yok etmenin yolu tarçından geçiyor. Mutfağınızdaki ağır kokuyu yok etmek için tavada kaynattığınız suya tarçın serpin ya da çubuk tarçın atın. Kaynamakta olan su tarçının kokusunu tüm mutfağınıza yayacaktır. Üstelik daha ağır balık kokusu gibi kalıcı esanslar için aynı işlemi maydanozla tekrarlayabilirsiniz. Kesin olarak kalıcı bir ferahlık katacaktır.