• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Oje Lekeleri Nasıl Temizlenir? Çıkarılır?

  • 1 Star
    Loading...

Kadınların bakım için kullandıkları, aynı zamanda görsellik açısından önemli bir silah olan ojeler renkleriyle ön plana çıkarlar. Tırnak cilası olarak kullanıldığında müthiş bir görsellik kattıkları aşikârken başka yerlerde aynı sonucu almak pek mümkün değildir. Örneğin oje sürerken kumaşa damlayan bir boya damlacığı tüm elbiseyi, yatak örtüsünü ya da damladığı yüzeyi mahvedebilir.

Oje lekesi nasıl çıkar diye merak edilmesinin asıl sebebi budur. Kadınlar bu aşamada arındırmak isterken çoğu zaman boyanın daha fazla yayılmasına sebebiyet verebilirler. Oysa oje lekesi çıkarma yöntemi olarak yanlış bir uygulama bu sonuçları doğurabilir. Bildiğiniz gibi tırnaklardan aseton ile çıkan oje bazı zeminler için aynı çözünmeyi sağlamayabilir.

Oje Lekesi Çıkarmak İçin Uygulanan Yöntemler

Kumaşlarda daha farklı bir yayılma şekline bürünen ojeler sert zemin için ya da farklı bir bölge için daha da kurumaya müsait bir hal alabilir. Tırnak üzerinde o kadar bulaşıcı gibi gözükmemesine rağmen damladığı yerden sizin için sorun yaratacak seviyeye ulaşabilir. Oje lekesini çıkarmak için vereceğiniz mücadele ise her eşya ya da zemin için farklı olmalıdır. Aksi halde net sonuçlar almanız mümkün değildir.

  • Kumaşlardan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje lekesi %70 ihtimalle elbisenize, pantolonunuza, body ya da atletinize, havluya ve çarşafa damlayarak oluşur. Sürme işlemi esnasında oje fırçasından damlayan bir damla ise her şeyi berbat edebilir. Bu nedenle kumaştan oje lekesi çıkarmak büyük bir probleme dönüşebilir.

Lekeleri sökmenin yolu ise fırın temizleyici malzemeden geçmektedir. Tüm marketlerde bulabileceğiniz ve fırınların içerisini temizlemek için kullanılan malzemeler renk salmayan sağlam kumaşlar için uygulanabilir. Uygulama aşamasında fırın temizleyiciyi kumaşta bulunan oje lekesinin üzerine sıkarak sürün. Bunun ardından birkaç saat böyle beklemesi gerekecek.

Süre dolduktan sonra lekenin çıkmasını sağlamak için bir diş fırçasını feda edebilirsiniz. Lekeli bölgeyi fırçayla ovalayarak tamamen yedirdikten sonra soğuk suyla yıkamanız önerilmektedir. Eğer ürünün kumaşı ya da boyası kaliteli değilse muhakkak sökülme ve renk atma sorunuyla karşılaşırsınız.

  • Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer halıya damlattığınız oje lekesi tam ortada duruyorsa tamamen katılaşmadan temizlemeniz gerekir. Bunun için önceliği buz küpüne verin. Buz küpünü lekenin üzerine tutarak tamamen kurumasını önleyebilir, kurumuş haldeki lekenin ise çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Sonrasında sivri bir cisimle, bir bıçak ya da spatula benzeri kazıma aracıyla oje lekesini kazıyarak çıkartın. Tortularını ve kalan kısmını soğuk suyla ıslattığınız bezi sürerek çıkartın. Suyun oje lekesini halıdan tamamen sökmediğini görürseniz suyu alkol ile ıslattıktan sonra işlemi tekrarlayabilirsiniz.

  • Sert Zeminden Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Dolabın üzerine ya da makyaj sehpanıza, parke zemine damlayan oje nasıl çıkar hep birlikte bakalım. Sert bir zeminden oje lekesini çıkarmak en kolayıdır. Hatta hepimiz için tırnak üzerinden oje çıkarmakla aynı anlamı ifade etmektedir. Çünkü tırnak sert bir yapıdadır ve rengin hemen çıkmasında bunun payı çok büyüktür. Aseton ile pamuğu sürdüğümüz bölgeden renklerin sökülmeye başladığını görebilirsiniz.

Ojenin sökülmesi için bir beze aseton döktükten sonra güzelce çitileyerek silmeniz gerekir. Sert zemini bu şekilde temizledikten sonra halen daha oje lekesi çıkmıyor ise alternatif bir temizleme metodu uygulamalısınız. Asetondan daha sökücü olarak alkol ile eter karışımı deneyebilirsiniz. Eşit miktarda karıştıracağınız eter ve alkol size müthiş bir sökücü temizlik malzemesi yaratacaktır. Sonrasında bez yardımıyla bunu oje lekesine uygulayıp çıkarmanız gerekir. Kesinlikle söküleceği için ardından soğuk suyla sert zeminin yıkanması gerektiğini hatırlatalım. Yıkama işlemini sıcak suyla yapmamanız ve muhakkak yıkamanız diğer öneriler arasında bulunuyor.