• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Patates püresi nasıl ısıtılır?

  • 1 Star
    Loading...

Patates püresi nasıl ısıtılır?

Lezzetli garnitürlerden biri olan patates püresi, soğuduğunda sertleşir ve lezzetini kaybeder. Patates püresini tekrar ısıtmak için birçok yöntem kullanılabilir.

Yemeklerdeki en beğenilen garnitürler den olan patates püresi soğuduğunda sert bir yapıya kavuşur ve lezzetsiz hale gelir. Patates püresine tekrar ısıtmak için çok farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlardan en başarılı olan birkaç yöntem şekildedir;

Ufak bir tavadaki patates püresini tekrar ısınabilmek için, 3-4 yemek kaşığı süt, 1 çay kaşığı tereyağı gerekmektedir.

Tavada ısıtma yöntemi;

Tereyağını bir tava içerisinde eriyene kadar ısıttıktan sonra üzerine süt ve ardından patates püresi koyulur. Çok kısık ateşte hızlı bir şekilde karıştırıldıktan sonra patates püresinden büyük kabarcıklar çıktığı anda ocağın altını kapatmamız gerekiyor. Sonrasında soğumadan servis yapabilirsiniz

Mikrodalga fırında ısıtma

Patates püresinin içerisine 3 yemek kaşığı süt ve bir tatlı kaşığı tereyağı ilave ederek hızlı bir şekilde karıştırdıktan sonra uygun bir kap içerisinde mikrodalga fırına verirsiniz. Patates püresinin kurumaması için fırını düşük bir ayara getirdikten sonra yaklaşık yarım dakika kadar ısıtıp ardından soğumadan tekrar servis yaparsınız.

Suda ısıtma;

Tire süt ve tereyağı ısıya dayanıklı bir haşlama poşetinin içine aldıktan sonra poşetin ağzını iyice kapatıp kaynar suyun içerisine koyun. 10 dakika kadar burada haşlandıktan sonra poşetten çıkartırsınız ve küreyi servis tabağına aldıktan sonra soğumasını beklemeden tekrar tüketebilirsiniz.

Patates püresi tarifi

Az bir miktar patates püresi yapabilmek için öncelikle 3 adet patates, 1 çorba kaşığı kadar tereyağı, bir bardak süt, isteğinize bağlı olarak tuz miktarını ayarlayın. Patatesleri yumuşaması gerçekleşene kadar haşladıktan sonra küçük bir tencerenin içerisine tereyağı atarsınız. Tereyağı iyice kızmaya başladıktan sonra üzerine patatesleri ilave ederek, beş dakika kadar kavurmasını beklersin. Ardından süt ve isteğe bağlı olarak tuzu ilave ettikten sonra patates püresi püre haline gelene kadar ezilir ya da blender dan geçirilebilir. İsteğinize bağlı olarak peynir ilave edebilirsiniz bu işlemlerin ardından 10 dakika kadar dinlendirdikten sonra pireyi servis edebilirsiniz. Soğuduktan sonra eskisi kadar lezzetli olmadığı için sadece tüketebileceğiniz kadar yapmanızı tavsiye ederiz.