• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Pilav Nasıl Hangi Tabakta Servis Edilir?

  • 1 Star
    Loading...

Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden bir tanesi olan pilav yapılması çok zor yemek çeşitleri arasında yer almaktadır. Türk Mutfağındaki et yemeklerinin yanında sıkça kullanılan pilav oldukça lezzetli ve doyurucu bir yemek türüdür. Birçok çeşidi olan pilavın en çok tüketilen versiyonu beyaz pirinçten yapılan pilavdır.

Garnitür olarak servis edilmesinin yanında ana yemek de olabilir uygun malzemelerle beraber salata olarak da servis edildiği görülmektedir. Salata olarak ülkemizde çok tercih edilmese de uzak doğu toplumlarında pirinç salatası içerisine balık atarak kullanılmaktadır.

Pilav nasıl servis edilir?

Garnitür olarak servis edeceksiniz küçük bir tatlı kasesinin İçerisi tepeleme doldurduktan sonra servis tabağına ters çevirmek suretiyle yerleştirebilirsiniz. Sen daha şık bir görüntü olacak hem de pilav tabakta fazla yer kaplamayacak tır. Yiyen kişi içinde son derece basit bir tüketim sağlayacağı için bu daha uygun bir servis türüdür.

Eğer pilavın yanına saç kavurmayı didik didik ederek servis edecekseniz kasenin içerisine yerleştirip beraber de ters çevirebilirsiniz.

Eğer kalabalık ve özel bir davette pilav servis etmek istiyorsanız kayık tabak da masaya servis etmeniz daha doğrudur. Tencere kesinlikle masaya gelmemelidir. Bulgur pilav ve Diyar pilav çeşitleri birbirinden farklılık gösterebilirler. Pilav ve makarna yemek için masaya kaşık değil mutlaka çatal konulması gerekmektedir.

Ana yemekleri eşlik edecekse ana yemek eşlik edildikten sonra yanında cam Kayık Ya da Borcam halinde pilav verilebilir. Aksi halde pilav soracaktır ve lezzeti kaybolacaktır.

Besleyici özelliği çok yüksek olan pilavın ülkemizde çok tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi de bol miktarda bulunuyor olmasından kaynaklanıyor.

Fazla tüketildiği takdirde içerisindeki aşırı miktarda kaloriden dolayı kilo alımına sebebiyet verebilir. Yemeklerin yanında tamamlayıcı yemek olarak sunulan pilavın sofraları Daha lezzetli hale getirebilmek adına farklı versiyonlarını da istediğiniz takdirde pişirebilirsiniz.

Küçük çocukların aşırı miktarda pilav yemesi Gelişme çağında metabolizmaları yavaşlatacak için tavsiye edilmez. Doğru bir şekilde tüketildiği takdirde içerisindeki yoğun kaloriden dolayı enerji veren unsurlara da sahiptir.