• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saç Boyaları Kanser Oluşumunu Tetikler Mi?

  • 1 Star
    Loading...

Saç boyaları kanser oluşumunu tetikler mi? sorusuna vereceğimiz yanıt sizlere oldukça korkutucu gelebilir. Günümüzde birçok kadın saç boyalarındaki gizli tehlikelerin farkında değiller her şey güzellik adına yapılıyor olabilir fakat sağlık açısından bu boyalar son yapılan araştırmalara göre birçok kanser hastalığıyla ilişkilendiriliyor.

Saç boyaları bayanların güzel bir renk ya da beyaz renkte olan saçlarından kurtulmaları anlamına gelse de kesinlikle bilinçli olmakta yarar vardır. Yapılan araştırmalarda uzmanlar boya içeriklerin de yer alan bazı maddelerin kansere neden olduğu belirterek özellikle küçük yaşlarda saç boyatan çocukların ailelerinin bilinçli olmaları konusunda uyarıyorlar. Özellikle piyasada bulunan boya çeşitliliği düşünülürse tehlikenin ne kadar büyük olduğunu da anlamamız oldukça kolay olacak. Birçok farklı boya çeşidi bulunuyor boyalarda geçici boyalar, yarı kalıcı boyalar ve kalıcı boyalar olmak üzere sınıflandırabiliriz.

Geçici boyalar: Genelde saçın sadece dış çeperi kaplayarak saç derisi içine nüfuz etmez. Bu sebeple günlük kullanım için uygulanır sadece 1 veya 2 gün etkisi vardır.

Yarı kalıcı saç boyaları: Yarı kalıcı boyalarda yine geçici boyalar gibi saç teline geçici çeper şeklinde tutunur ve saç derisine nüfuz etmez kalıcılık süreleri geçici boyalara göre daha fazladır.
Kalıcı saç boyaları: Hoş kokulu aminler ve fenoller gibi renksiz bir madde içerikleri sebebiyle siz renk değiştirmediğiniz sürece kalıcı bir renk görmek mümkün olmaktadır. Tamamen saç diplerine nüfuz eden bu zararlı maddeler özelliklede koyu renklerde daha da etkili olurken kanser riski taşımaktadır. Son yapılan araştırmalarda uzmanlar saç boyalarının özellikle mesane kanseri gibi bazı kanser türlerine neden olduğu belirtilmektedir.

Özellikle diğer kanser türleri olarak lenfoma, lösemi ve meme kanseri türleri saç boyası yaptıran hastalarda yüksek oranda saptandığının altı çizilmektedir. Saçlarını boyamak istediğinizde özelliklede kalite belgesi ve izinli olan markaları tercih etmeye özen gösterin koyu renk boyalardan vazgeçin. Ambalajlarda dikkat uyarılarına özen gösterin. Boyayı kullanmadan cilt üzerinde alerji testi yaparak alerjik reaksiyon oluşumuna karşı bilinçli olmakta yarar vardır. Saç boyası uygularken mutlaka eldiven giymeye özen gösterin sadece saç dipleri değil el cildinde geçebilen zararlı kimyasallara karşı önlem almalısınız.

Farklı markaları bir karışımda kullanarak kullanmamaya dikkat edin saç boyasını tatbik ettikten sonra uzun süre tutmayın. Kaşlarınızı ya da farklı tüylerinizin rengini değiştirmek için asla saç boyası kullanmayın. Organik saç boyalarında kesinlikle sağlıklı olduğu kanıtlanmış değildir.