• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 1 Star
    Loading...

Biz kadınlar güzellik uğruna sürekli elimizden gelinin fazlası yapıyoruz özelliklede saç boyatmak kesinlikle psikolojimizi düzelten güzellik yollarından biri olarak sıklıkla tercih edilirken sizlere saç boyarken dikkat etmeniz gerekenleri sıralayarak farkındalık yaratmak istedik.

Saç boyası seçimi: Saçlarınızı boyamaya karar verdiğinizde öncelikle kaliteli ve kimyasal içermeyen boyaları tercih etmelisiniz. Renk seçimi yaparken kesinlikle koyu renklerden kaçınmanızı tavsiye ederim sağlık açısından elbette fakat renk seçimi yaparken ten renginiz kadar göz renginize de dikkat etmelisiniz. Moda uğruna yapacağınız tercihler sizi üzebilir bu sebeple doğru saç rengi oldukça önemlidir. Boya tercih ederken uzman görüşü alma ya da özen gösterin saçlarınızı açıcı işlemleri asla kendiniz evde yapmaya çalışın saçlarınızda oluşabilecek yanmalar saç tellerinin koparak dökülmesine neden olacaktır.

Saçlarınızın son hali: Biz bayanlar saç renklerimizden çabuk sıkılırız bu sebeplerde sık boyama yaptırırız durum böyle olunca kesinlikle dikkat etmeniz gereken saçlarınızın son hali yani yıpranmış olabilir. Saçlarda aşırı dökülmeler, kırıklar ve farklı sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu sebeple kuaförünüze daha bir hekime danışarak önce tedavi ya da bakı yatırmaya dikkat edin. Saç rengini gösteren parlak sağlıklı saçlar olduğunu unutmayın. Saçlarınızı sürekli boyuyor olabilirsiniz fakat oldukça yanlış bir yöntem olduğunu belirtmek isterim çünkü saçlarınız uzun süre boya maddelerine maruz kaldığı sürece daha da çabuk yıpranacak ve sağlıklı diriliklerini kaybedeceklerdir.

Saç boyama sonrası rengi koruma: saçınızı boyadıktan hemen sonra sürekli yıkamaktan dolayı rengini korumalısınız sabitleyici şampuanlardan ya da farklı ürünler kullanarak bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Saç renginizi korurken boyalı saçlar daha çok hassa olan saç türleri bu sebeple sık şekilde fön, maşa ya da düzleştirici gibi aşırı ısıveren yöntemlerin sık kullanılmamasını önerilmektedir.

Boyalardaki tehlikeye dikkat: Ülkemizde birçok bilinen ya da bilinmeyen saç boyası markaları bulunuyor. Hiç bir kontrol olmadığı için hangi boyanın daha fazla kimyasal içerdiğini tabi ki biz bayanlar anlayamayız fakat eczanelerde satılan ve ambalajını okuyacağınız ürünler almaya dikkat etmelisiniz. Ucuz olduğu için tercih edilen saç boyalarının içinde ağır kimyasal maddeler olabilir buda sizin alerjik hastalıklara, saç diplerinde yaralara, saçın kepeklenmesine ve saç dökülmesine hatta kel kalmaya kadar giden bir süreci yaratacaktır.

Boya alırken ucuz olanı değil hatta kuaförünüzün kullandığı boyanın dahi ambalajını incelemeden boya satın almayın. Saçlarınızı boyatmayın boya ambalajında dikkat etmeniz gerekenler ise rezorsinol, amonyak, phenylene diamine ve hidrojen peroksit gibi kansorejen içeriğe sahip kimyasalların bulunmamasına dikkat etmelisiniz ayrıca BDİH sertifikası almış ve boya üzerinde bu ibarenin olmasına dikkat edilmelidir.