• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

  • 1 Star
    Loading...

Obeziteyle mücadelenin hız kesmeden devam ettiği ve maalesef başarılı sonuçlar alınamadığı günümüzde bazı bayanlarda aşırı zayıflıktan şikayet ederken kendileri için sağlıklı kilo almanın yollarını hazırladık.

Zayıflık günlük alınan toplam besinlerden elde edilen enerjinin harcanan enerjiden az olmasıdır zayıflık yani kişi az yiyor fakat çok gayret harcıyorsa vücudun efor sarf etmesi gerektiği için yağ depolarından fazla yağları enerji olarak kullanıyor ve kişide zayıflamış oluyor. Ancak zayıflık bazı hastalıklarla da gelişen bir durumdur. Örneğin hormonal hastalıklar, sindirim sistemindeki bozukluklar, psikolojik beslenme bozuklukları, fazla fiziksel efor harcayanlar, düzensiz yemek ve uzun süre aç kalmak gibi sebeplerden kişilerde zayıflık görülebilir.

Zayıflık bir hastalık değildir fakat hastalık belirtisi olarak ortaya çıkıyorsa incelenmesi ve önemsenmesi gereken bir rahatsızlığa dönüşebilir. Sağlık sorunlarından dolayı zayıf olan kişilerin tedavi görmeleri şarttır. Tedavisi sonrası kişilerde kilo alımı başlayacaktır. Ancak yeme bozuklukları yaşayan kişilerde psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkan özelliklede anoraksıya, bulimia, tıkanırcasına yemek yeme durumda mutlaka psikiyatrisi tedavi görülmesi gereklidir.

Kilo almak isteyenler kilo vermek isteyen kişilere göre daha çok zorlanmaktadırlar. Kilo almak sürekli yiyerek oluşacak bir durum değildir kişiler sabırla bu sürece hazırlanmalıdırlar. Ayda 2 kilo almak sağlıklı bir gelişme sağladığınızı gösterir kesinlikle doktor kontrolleriyle kilo almaya çalışın bu oldukça zararlı sonuçlar doğurabilir.

Zayıflıkla ortaya çıkan en önemli sorunlar vücudun dokularını kaybetmesidir yani yağ, kas, vücut suyu ve kemik dokusu tedavilerle izlenecek yollarla desteklenerek uyarılmalıdır. Kilo almak isteyen kişilerin sabah erken saatlerde kahvaltı yapmaları öneriliyor. Kahvaltıda özellikle peynir, yumurta, süt gibi proteinden zengin gıdalarla ekmek tüketmeye özen gösterin.

Kilo almak isteyenler hiç bir öğünü atlamadan tüm besin değerlerini tüketmeye dikkat etmelidirler. Kas dokusunun olmazsa olmazı olan protein ve karbonhidrat alımına özen gösterilmelidir. Her öğünde karbonhidratlı, yağlı ve proteinli besinleri bir arada almaya çalışın. Ana öğünlerde çorba ve sebze yemeklerine öncelik vermeyin. Yemeklerle birlikte sıvı almamaya çalışın. Baharat, salçalı ve farklı sosları iştahınızı açmak için tüketebilirsiniz. Salata yerine meyve kompostoları tüketin.

Fazla tatlı tüketilmesi önerilmiyor çünkü ana yemekleri bu sebeple yiyemeye bilirsiniz. Besinleri hazırlarken makarna, ya da kek gibi iştahınızı açacak ve besin değeri yüksek kalori besinlerle pişirin. Makarnayı peynirli, kıymalı, kremalı yapabilirsiniz. Kek hazırlarken içine fındık, ceviz, badem gibi besleyici kuruyemişler ve kuru meyveler incir, kayısı kullanarak pişirebilirsiniz.