• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sardalye Nasıl Bir Balıktır?

  • 1 Star
    Loading...

Sar dalyanın içerisinde bol miktarda Omega 3, fosfor, kalsiyum D ve B 12 vitaminleri bulunmaktadır. İnsan sağlığına oldukça fazla bir faydaya sahip olması nedeni ile tüketilmesi önemli önerilmektedir. Özellikle kalp hastaları için oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

Sardalye fizyolojik özelliği bakımından yuvarlık türlü bir balıktır. Sardalye yanlardan basık ancak solungaçları dalgalı bir yapıya sahiptir. Sar dalyanın en belirgin özelliği vücudunda siyah noktaların bulunmasıdır. Bu siyah noktalar genellikle iki yan ve sırt kısımlarında fazlalaşmıştır. Sar dalyanın vücudunun üst kısmı ise yeşil renktedir. Yan kısımları gümüş renkte olan sar dalyanın boyut olarak daha küçüklerine papalina adı verilmektedir.

Sardalya genellikle sürü halinde yaşayan bir balık türüdür. Özellikle yaz ve kış aylarında denizin derin bölgelerinde sürü halinde yaşamaktadırlar. Genellikle yavru balıklar ile beslenmektedirler. Ülkemizde en çok görülen bölgeler Karadeniz, Çanakkale Boğazı, Kuzey Ege ve Marmara bölgesidir.

Sardalyanın bulundukları bölgelere göre boyutlarında farklılıklar görülmektedir. Bunun nedeni deniz suyunun sıcaklığı olmaktadır. Akdeniz’de yaklaşık olarak 15 ya da 20 cm arasında olan sardalya açık denizler olan okyanusta 30 cm kadar olabilmektedir.

Dünya genelinde en çok görüldüğü yerler Portekiz, Malta Sicilya ve Atlas Okyanusu kıyılarıdır. Bu ülkelerin mutfağında önemli bir yere sahiptir. Sardalyanın üreme dönemi genel olarak nisan ve eylül aylarıdır. Sardalyanın en lezzetli olduğu dönem ise temmuz ayıdır. Nisan ve eylül ayı dışında ocak, kasım ve aralık ayında da üredikleri görülmektedir.

Sardalyanın eti oldukça lezzetlidir. Sardalya, hamsinin yakın akrabası olarak bilinmektedir. Sardalyanın aynı zamanda kalori oranı düşük olduğu için diyet programlarının vaz geçilmez besini olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda düşük değerli civa oranı vardır.

Sardalya özellikle çocuklar ergenlik dönemindeki gençler ve gebe olan kadınlar tarafından tüketilmelidir. Bu kişilerin sardalya tüketmesi ile birlikte büyüme hormonlarında önemli bir gelişme yaşanacağı belirtilmektedir. Özellikle az oranda çinko içermesi nedeni ile de önemli bir yere sahiptir. Türk mutfağında da önemli bir yere sahip olan sardalya oldukça yüksek besin değeri ile tercih edilen bir besin kaynağıdır ve oldukça fazla tüketilmektedir.