• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sıcak Su İçmenin Faydaları

  • 1 Star
    Loading...

Vücudumuzun en önemli organları arasında yer alan midemiz uzmanlar tarafından 2. beynimiz olarak adlandırılırken sıcak su içmenin faydaları öncelikle mideye yararlı olurken sağlığımızla alakalı birçok yararı da içinde bulunduruyor.

Sıcak su içmenin yararları günümüzden binlerce yıl önce Çinliler tarafından keşfedilirken günümüze kadar süregelen sıcak su içme alışkanlığı ile bu toplum öne çıkıyor. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu hemen her şeyin midemiz sayesinde alındığını düşündüğümüzde sıcak su içmenin yararı daha da önem kazanırken Çinlilerin yemeklerden önce ve sonra neden sıcak su içtikleri daha da iyi anlaşılıyor.

Binlerce yıldır Çinliler tarafından tüketilen sıcak su midemizin enzimleri ve bakterileri eritmek için ulaşması gereken ısıyı yorulmadan kazanmasını sağlarken çok daha kolay sindirilmesi mümkün oluyor. Vücudumuzun temel yapı taşları arasından yer alan suyun soğuk olarak tüketilmesi midenin gerekli ısıya dönüştürmek için ekstra efor sarf etmesine neden olurken sıcak veya ılık su içilmesi halinde midemiz tarafından bu çabaya gerek kalmıyor.

Sıcak su ile zayıflama günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilirken başarı hikayelerine sizlerinde şahit olduğunuzu düşünüyorum. Güne başlarken biraz limon sıkarak içeceğiniz sıcak su metabolizmanızı hızlandıracağı gibi aynı zamanda su yağ dokusunun parçalanmasına da yardımcı olarak kilo vermenizde etkili bir yöntem olacaktır. Günümüz moda terimlerinden olan detoks içinde tavsiye edilen sıcak su tüketilmesinin ardından terlemek toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlayacağı gibi inanılmaz etkilerini deneyerek rahatlıkla görebilirsiniz.

Toksinlerin vücuttan atılması erken yaşlanmanın önüne geçmenizi sağlayacağı gibi derideki hücrelerin kendisini yenileyerek daha genç görünüme kavuşmanızda da etkili olacaktır. Sivilce oluşumuna neden olan olumsuzlukların giderilmesinde de sıcak suyu kullanabileceğiniz gibi yumuşak ve parlak saçlarınız olması içinde mutlaka tüketilmesi önerilmektedir. Saç köklerinin uyarılmasını sıcak su içerek sağlayabileceğiniz gibi aynı zamanda saçların çoğalmasında ve saç derinizin kurumasını engelleyerek kepeklerden kurtulmanızda da etkisi olacaktır.

Sıcak su faydaları arasından balgam sökücü özelliği de dikkat çekerken uzmanlar özellikle boğaz ağrısı, öksürük şikayeti bulunanlara tavsiye ederek sıcak suyun burun tıkanıklıklarının giderilmesinde de etkili olacağını ifade etmektedirler. Biz kadınların her ay yaşadığımız adet sancılarının azaltılmasında etkisi uygulanarak tespit edilen sıcak su karın kaslarının kasılmalarını azaltarak rahatlama ve sancıların azalmasını sağlamaktadır.