• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sigara Lekesi Nasıl Temizlenir?

  • 1 Star
    Loading...

Sigara hayatımızın belki en büyük yanlışlarından birisidir. Özellikle günümüzde sigara tüketim yaşı oldukça düşmüştür. Kullananların oranı ise kullanmayanlara kıyasla çok fazladır. Haliyle hemen her yerde sigara kullananların yarattığı kirli duman sahasını solumak zorunda kalıyoruz. Sağlığımız için çok zararlı olan bu durum aynı zamanda elbiselerimiz içinde aynı sorunu işaret ediyor. Sararan elbiselerin en büyük nedenlerinden birisi sigara olurken kokusu ayrı bir problem haline dönüşüyor. Günümüzde sigara kokusundan ya da sigaradan sararan kıyafetlerden şikâyetçi birçok insana rastlayabiliyoruz.

Peki ya sigara lekesi nasıl arınır sorusuna dönecek olursak ne gibi çözümler üretiliyor. Bu aşamada farklı noktalara değinmekte yarar görüyoruz. Ev hanımlarının bu konudaki şikâyetleri beyaz perdelerin sararmasıyla ilgili oluyor. Perdelerin sararması demek temiz olmayan bir görünüm demek. Doğal olarak perdeleri sigara lekesinden arındırmak için çamaşır suyu en sık kullanılan metotlardan birisi oluyor.

Fakat sigaranın sararttığı perde ya da diğer elbiselerin temizlenmesinde hangi yöntem doğru olarak kabul edilebilir? Tabi ki yıpranmayacak nitelikte olan beyazlar çamaşır suyuyla beyazlatılabilir. Fakat deterjan kullanımı çok daha yoğun olarak tercih edilmektedir. Çünkü çamaşır suyunun düzenli kullanımı yıpranmalara ve yırtılmalara sebep olurken çamaşırları solduracaktır.

Aslında beyazlatılmak istenen sigara lekesi temizlik konusunda ikinci planda kalır. Çünkü genel problem lekelerden ziyade kokusudur. Ağır bir tütün kokusunun dumanla beraber kıyafetlere sinmesi çok daha büyük bir problem haline dönüşmüştür. Sigara lekesi ve kokusu ciddi anlamda temizlik gerektirdiğinden uzun süre yapılmazsa kalıcılık göstermektedir.

Sigara Kokusu Nasıl Çıkar?

Sigara kokusu nasıl çıkar sorusunda birçok kadının farklı bir yöntemi olsa da havalandırmak her zaman işe yaramayacaktır. Arındırma işlemi bilhassa sigarayı düzenli tüketen insanların kıyafetlerinde daha da zorlaşmaktadır. Ya da sigaranın düzenli tüketildiği odalardaki perdeler ya da diğer kumaş aksesuarlar bu alana dahil edilebilir.

Ancak her kumaş türünden sigara kokusunu arındırmak aynı yöntem ve aynı şekilde yapılmaz.

  • Alkol İle Sigara Kokusu Çıkar Mı?

Alkol sentetik kumaşlar için elbisenizin ya da perdenizin sonu olabilir. Ancak sentetik olmayan kumaşlar için aktif olarak birçok kişinin favori kullanımıdır. Kısa sürede içerisinde bulunduğu kumaştan hem lekeleri hem de hapsolmuş kokuyu arındırmasıyla bilinir. En güçlü çözücülerden birisi olduğu gibi yanıcı olduğundan dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatalım.

  • Oksijenli Su İle Sigara Kokusu Çıkar Mı?

Alkolden daha az zararlı olmasının yanı sıra, daha ucuz olduğu için sigara kokusunun çözümü olarak düşünüldüğü doğrudur. Eczanelerden temin edebileceğiniz oksijenli suyu çamaşırlarınızı yıkamak ya da çamaşırları içerisinde bekletmek amacıyla kullanabilirsiniz. Bu aşamada oksijenli suyla sigara kokusunu giderebilmek için uzun süre beklemeniz gerekebilir.

Bilhassa ipek kumaşlar için ideal bir sigara kokusu çıkarma etkisi vardır. Bunu yünlerde kullanan çok fazla insan olması rastlantısal bir durumu işaret etmez. Aksine bu tip kumaşlarda da etkin rol oynar. Doğal olarak ucuza sigara kokusundan tamamen kurtulmanızı sağlar.

Eldeki Sigara Lekesi Nasıl Geçer?

Sigara tüketen tiryakilerin bilhassa sigara tuttukları işaret ve orta parmakları sararır. Tırnaklarında sarı ve kahverengi tonlarının arasında bir renk değişimi gözlenir. Bunun karşı tarafa itici bir görüntü verdiğinden emin olabilirsiniz. Haliyle ellerden sigara sararması nasıl çıkar konusuna çözüm olarak birkaç metot uygulanabilir.

Bir pamuk ya da peçeteyi alarak oksijenli suyla ıslatmak ve parmaklarınızı bununla silmek sarılıkları yok edecektir. Sarı olan bölgelerin açılarak tamamıyla parmağınızın orijinal rengine, yani ten renginize dönüş yapacağını göreceksiniz.

Eğer oksijenli su kullanmak istemiyorsanız yapacağınız şey karbonattan faydalanmaktır. Karbonatlı su hazırlayarak sararan parmaklarınızı içinde bekletebilirsiniz. Böylelikle eldeki sigara lekelerini maksimum 2 dakika içerisinde karbonatlı su sayesinde kaybolduğuna şahit olabilirsini