Pratik Bilgiler

Soğan İle Ev Temizliği

Soğanın faydaları gerçekten bilim dünyasını ve ilaç endüstrisini kontrol altına almayı başarıyor. Her doğal karışımın içerisinde ise rastlayabileceğimiz bir malzemeden bahsetmek mümkün oluyor. Haliyle soğan ile ev temizliği ilk başta garip gelse de zamanla alışabileceğimiz bir tabir haline dönüşebiliyor. Aslında temizlikten kastımızın bazı noktalarda çözüm olarak görülmesinden kaynaklandığını belirtelim.

Özellikle soğanı sevenler ya da sevmeyenler iki ayrı grup olarak düşünülebilir. Buna kaynak olarak gösterilebilecek tek şey ise soğanın kokusudur. Soğan kokusu temizlik aşamasında ne işimize yarayacak diye düşünecek olursak bunun için farklı alternatifler olduğunu kendinizde göreceksiniz. Özellikle hepimizin şikâyet ettiği bazı koku durumlarına etkisi yüksek olacaktır.

Soğan Ev Temizliğinde Nerelerde Kullanılır?

Soğan ile temizlik yapmak aslında hepimizin mangallardan hatırlayabileceği bir şeydir. Mangallarda lezzetin yanı sıra ızgara telinin üzerindeki pasları ve tortuları almak için soğanla son olarak bir üzerinden geçilir. Bu durum tabi ki başka bir şeyle yapılabilir. Ancak herkesin tercihi soğandan yanadır.

  • Soğan İle Pas Temizliği

Tıpkı mangal ızgarasında olduğu gibi bıçakların paslarını alabilmesi ile soğan kullanışlı bir sebze olduğunu gösteriyor. Uygulamak için ortadan ikiye kestikten sonra bıçağınızı soğanın içerisine sokarak arkadan çıkmasını sağlayın. Bu işlemi tekrar çıkarıp tekrarlayarak devam ettirmeniz gerekiyor. Bıçağınızdaki pasların tamamıyla ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

  • Soğan İle Badana Kokusu Nasıl Geçer?

Boya badana yapmak herkes için kolay bir eylem olarak görülür. Ancak her zaman aynı sonuçları göstermeyebilir. Örneğin son dönemlerde en çok şikâyet edilen konuların başında badana kokusu gelmektedir. Haliyle badana kokusu nasıl geçer sorusuna baktığımızda soğan cevabını almak kaçınılmaz oluyor. Soğanı dilimlemek ya da iki parçaya bölmek şeklinde kestikten sonra bir kaba koyun. Tek bir odanın badana kokusu için birkaç soğan kesmeniz gerekiyor. Odalara ayrı ayrı kaplarınızı yerleştirip soğanların üzerine su serperek diri tutmayı başarabilirsiniz. Badana kokusunun maksimum 2 saatte arındığını göreceksiniz.

  • Soğan İle İstenmeyen Kokular Nasıl Giderilir?

Soğan kokusuyla bilinen, istenmeyen kokuları ise anında geçirebilen bir etkiye sahiptir. En azından diğer kokuyu bastıran bir etkisi olduğunu söylemeliyiz. Bu aşamada mutfağınızdaki balık kokusu, soba tütmesinden oluşan is kokusu ya da benzeri bir rahatsız edici kokudan bahsedebiliyoruz. Bu kokuların giderilmesi için soğanı yine aynı şekilde badana kokusu için uyguladığımızla aynı formatta odalara yayıyoruz. Ya da yalnızca kokunun kaynağının olduğu bölgeye koyuyoruz.

  • Soğan İle Mikroplara Karşı Savaş

Soğan mikroplarla savaşmakta son derece önemli bir yer edinmiştir. Günümüzde grip ya da nezle gibi enfeksiyon temalı hastalıklarda diğer aile fertlerine bulaşmaması ve evin mikroplardan ya da bakterilerden korunması için kullanılmaktadır. Her odaya bir tane ortadan ikiye kesilmiş soğan koymak grip mikrobunu öldürecek, evdeki bakteri yayılımını önleyecektir. Bir nevi evin antibakteriyel özellik kazanabilmesi için bu önemli bir faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir