• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tarhananın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

  • 1 Star
    Loading...

Tarhana hem doğal hem de son derece sağlıklı bir gıda olmasından ötürü neredeyse ülkemizdeki hemen her evde bulunabilen ve kış aylarında tüketilen özel bir gıdadır. Çoğunlukla çorba olarak tüketildiği gibi beraberinde tavuk ve balık yemeklerinde harç olarak da tercih edilmektedir. Bu doğallığını ve sağlığını sevdiğimiz tarhana gıda Aslı’nın belirli bir süre içerisinde tüketilmesi gerekir Aksi halde bozulabilir.

Tarhananın bozulduğu nasıl anlaşılır?

Gıda maddesinde olduğu gibi tarhanada da son kullanma tarihi bulunmaktadır Özellikle de ev yapımı tarhana lan çok yüksek düzeyde sıcaklığa maruz kaldığında bozulma işlemine uğrayabilir ler. Tarhanalar Ortalama bir yıl kadar bir süre işlem gördükten sonra dayanabilirler Fakat fabrika çıkışlı olanlarının 3 yıla kadar daha dayandığı bilinmektedir. Un ve yoğurt tarhanası kıyaslandığı takdirde tarhanasının çok daha kısa bir süre içerisinde tüketilmesi gerekmektedir içeriğinde bulunan Yoğurttan ötürü çok çabuk ekşime yapabilir. Güneş ışığı almayan ve tamamen kuru bulunan ortamlarda saklanması gerekmektedir

Her iki tarhana çeşidi için de aynı durum söz konusu olmaktadır bu saklama koşullarında uzun süre dayanabilirler. Tarhana kabında kaşık ve çıkartılırken sozluk aşağı az da olsa yapışıyorsa tam anlamıyla bozulduğunu anlayabilirsiniz kokusu ekşi değilde pişirirken topaklanma yaptığında eklenen yağın rengini kahverengiye dönüştürmeye başladığında bozulmuş anlamına gelir. Yoğurt tarhanasının da Buğdaylar şeklini bozarak da oluyorsa yine bozulmaya başladığı anlamını buradan çıkartabilirsiniz. Saklama kabından toz halde akmaya tarhanalar kesinlikle bozulmuştur pişirirken ulusal sesini daha açık bir renk yoğurt tarhanasının daha koyu bir renk alması da yine bozulduğuna işarettir. Tarhananın tadındaki aşırı acılık yada yoğun ekşi tat pişirdikten sonra etkisinde bırakıyorsa yine bozulduğunu anlayabilirsiniz.

Doğru saklama koşulları altında saklamaya devam ettiğiniz sürece Ortalama bir yıl kadar uzun süre muhafaza edebilme şansınız bulunmaktadır. Olduğunu anladıktan sonra tüketmeniz dan kesinlikle uzak durmayı tavsiye ediyoruz Aksi halde gıda zehirlenmesi gibi problemlere yol açma ihtimali son derece yüksek olabilir.