• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tuvalette Zemin ve Karo Temizliği

  • 1 Star
    Loading...

Evin en büyük temizlik problemlerinin yaşandığı kısımlar şüphesiz ki tuvaletlerdir. Genellikle her zaman pis olabilme ihtimali olabildiğinden ötürü düzenli temizlenmesi gerekmektedir. Bilhassa tuvalet zemini için ağır kimyasallar kullanılması bile sık görülen bir durumdur. Bunlar arasında tuz ruhu bibi çözücü özelliği yüksek, yakıcı malzemelere rastlayabildiğimiz bir gerçek.

Aynı durum tuvalet fayansları ya da karoları içinde geçerliyken bazı durumlarda dikkatli davranmak gerekmektedir. Örneğin tuvalet fayanslarının temizliği için uygulanabilecek farklı yöntemler varken, zemin ve lavabolar için daha farklı temizlik seçeneklerini değerlendirmeliyiz. Bunların tümüne baktığımızda tuvalet temizliği kokusuyla, hijyeniyle, temizlik kurallarıyla çok daha farklı bir noktaya gelebilmektedir.

Tuvalet Zemini Nasıl Yıkanır?

Tuvalet zemini yıkamak için herhangi bir yönteme ihtiyaç duyulmadığını düşünebilirsiniz. Fakat istediğiniz kadar yıkayın, aynı beyazlığı ve temizliği sağlayamıyorsanız bir şeyler yanlış demektir. Örneğin çamaşır makinelerinin boşalttığı su tuvalet yıkamak için gayet uygundur. Gideri tuvaletinize veriyorsanız kesinlikle bu suyu değerlendirmelisiniz. Deterjanlı olmasından ötürü leke çıkarıcı özelliği yüksektir.

Buna ek olarak tuz ruhu, çamaşır suyu ya da benzeri yakıcı malzemeleri dikkatli kullanmak şartıyla hijyen açısından kullanabilirsiniz. Fakat en çok tercih edilen temizleme seçeneği sirke ya da koladır. Sirkeyi döktükten sonra ortalama bir saat kadar beklemeniz gerekiyor. Bu sürecin sonrasında ise bol suyla yıkamak, fırçayla ovalamak sizin temizlik tercihinize kalmış. Benzer bir uygulamayı evde beklemiş kolalarla yapabilirsiniz. Kolanın içerisindeki maddeler tuvalet zeminini ve lavaboları fazlasıyla parlatmaktadır.

Tuvalet Karoları ve Fayansları Nasıl Temizlenir?

Karo temizliği için hanımların kullandığı yöntemlerden birisi boraks ile limon suyunu karıştırarak ortaya çıkarılan jel kıvamındaki temizlik ürünüdür. Bunu limon suyunu ekleyerek jel kıvamını tutturana kadar karıştırarak elde edebilirsiniz. Sonrasında ise bunu karolara sürmeli ve yayılarak kirleri arındırmasını bekleyin. Sonrasında silebilirsiniz.

Tuvalet fayanslarının temizliği için daha etkin yöntemler arıyorsanız amonyak çözüm yolu olabilir. Bunun için malzemeler arasında bir ölçek amonyak ve bir ölçek sirke bulunur. Ancak bunların ikisine biraz daha etki kazandırmanın yolu çamaşır sodasından geçer. Yaklaşık olarak yarı miktarında dökmeniz daha ektin olmasını sağlayacaktır.

Şişe içerisindeki elma sirkesini bir litre suyla karıştırmanız yine müthiş bir dezenfektan elde etmenizi sağlar. Bununla fayanslarınızı silerek ilk günkü hijyeni yakalayabilirsiniz.

Kimyasal ürünler arasında borik asit, sudkosit, javel suyu kullanımı yoğun olan temizlik ürünleridir. Çok ağır lekeler ve çıkmayan kirler için tercih edebilirsiniz.

Tuvalet Derz Temizliği

Karo ve fayans aralarında bulunan derz zamanla rengini atıp kirli bir görünüme sahip olur. Çoğunlukla beyaz olmasından ötürüde sorun gibi görünür. Haliyle derz temizliği için diş macununu sıktıktan sonra diş fırçasıyla ovalamak en kolay ve etkili çözüm olarak görülür. Eğer derzleriniz beyaz değilse uygulama esnasında renk değişimi olmaması için dikkat etmelisiniz.

Tuvalet Kokusunu Gidermenin Yolları

Tuvalet kokusunu gideren karışımlar son derece yaygındır. Dolayısıyla hepimiz bunları kullanıyoruz. Buna ek olarak temizlik suyunun içerisine limon suyu ya da limon kabuğu kaynattığımız suyu ekleyebiliriz. Böylelikle hoş bir kokunun yayılmasını sağlayabilir, üstelik sorunsuz bir biçimde doğal yollarla temizliğini sağlamış oluruz.

Ayrıca tuvalet kokusunu önleyebilecek olan yöntemlerden biriside kibrittir. Tuvalette temizlik yaparken 5-6 kibriti yakıp atmanız olası kötü kokuların önüne geçecek ve engelleyici olacaktır.

Tuvalette Oluşan Rutubet ve Nemi Engellemek Mümkün Mü?

Rutubet çoğu evde oluşan sorunlar arasındayken bunu engellemenin en kola yolunun tebeşirden geçtiğini kimse bilmemektedir. Tuvaletinize bırakacağınız 5-6 tane tebeşir rutubeti engelleyecektir. Buna ek olarak mangal kömürünü bir kutuya ya da poşete koyduktan sonra hangisini kullandıysanız üzerinde delikler açın. Zemine ya da dolap üzerine koyabilirsiniz. Bu şekilde de tuvalet rutubeti engellenecektir.