• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler, Meyveler

  • 1 Star
    Loading...

Sağlıklı bir beslenme düzeni hipertansiyon, diyabet, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığa yakalanma risklerini azaltmasının yanı sıra beynin fonksiyonlarının da geliştirilmesine yardımcı olarak unutkanlığa iyi gelmekte ve hafızayı güçlendirmektedir.

Örneğin, fazla bir oranda doymuş yağ içeren besinler kötü kolesterol seviyesinin yükselmesine, damarların içerisinde plakların oluşmasına ve bundan ötürü beyne giden kanın da azalmasına yol açabilir. Beyne giden kanın gerekenden az olmasıysa kanla taşınan oksijenin azalması anlamına gelir. Oksijen azlığı kısa bir süre içerisinde hafızanın oldukça zayıflamasına sebep olur, ilerleyen durumlardaysa hafızada aşırı bir düşüşe yani vasküler demansa yol açabilir.

Unutkanlığa iyi gelen bazı besinler arasında ise beyne ve diğer bazı organlara iyi gelen omega yağ asitleri, vitamin ve mineraller bakımından zengin ve antioksidan özelliği bulunan gıdaları kapsamaktadır.

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Yabanmersini: Bu meyve üzerine yapılan araştırmalar sonucunda beyni oksidatif stresten koruduğu ve yaştan kaynaklı unutkanlığı geciktirici etkisi olduğunu ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra düzenli bir şekilde yabanmersininin tüketilmesi sayesinde öğrenme kapasitesini arttırıcı olduğu ve motor becerilerin gelişmesini sağladığı yönünde sonuçlara varılmıştır. Hafızanın güçlenmesi için günlük olarak 1 avuç yabanmersini tüketilebilir.

Derin Deniz Balıkları: Somon, ton balığı gibi omega 3 bakımından zengin derin deniz balıklarının tüketilmesinin unutkanlığa iyi geldiği bilinir. Ayrıca zengin bir protein kaynağı olduklarından bu balıkların tüketilmesi genel sağlığın korunması için de yardımcı olmaktadır. Haftada yaklaşık 2-3 öğün balık tüketilmesi uzun vadede hafızanın korunmasında katkı sağlayacaktır.

Kuruyemişler: Bazı yağ asitleri ve yaşın ilerlemesiyle beraber görülebilen bilişsel gerilemeyi yavaşlatıcı etkisi bulunan E vitamini açısından zengin kabuklu yemişlerin ve tohumların tüketilmesi unutkanlığı geciktirici gıdalar arasında yer alırlar. Fındık, ceviz, baden, ay çekirdeği, yer fıstığı, susam, kaju ve keten tohumu gibi yemişler veya tohumlardan günde 1 avuç tüketmek hafızanın korunmasında yardımcı olmaktadır.

Kepekli Tahıllar: Beynin yeteri kadar oksijen alabilmesi için düzenli bir kan akışının sağlanmasına ihtiyaç bulunur. Tam tahıllı ekmekler, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi bazı kepekli tahıllar kötü kolesterolün düşmesini sağlayarak kan akışına olumsuz bir şekilde etki eden damar tıkanıklıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Beyaz ekmek tüketmek yerine kepekli ekmek veya buğday ekmeği tüketmek uzun vadede hafızanın korunmasına katkı sağlayacaktır.

Nar Suyu: Antioksidanlık açısından zengin bir kaynak olan nar suyu, vücutta yer alan ve hücre yapısının bozulmasına sebebiyet veren serbest radikallere karşı koruma sağlamaktadır. Nar suyunda olduğu gibi antioksidanlık özelliği içeren çilek, portakal, greyfurt gibi bazı meyveler de unutkanlığa iyi gelmektedir. Ayrıca beyin hücrelerinin korunmasına da yardımcı olurlar. Nar suyu eğer çok ekşi gelecek olursa sulandırılarak içilebilir.

Yeşil Çay: Kahvede bulunan kafeinin yarısını içermekte olan yeşil çay konsantrasyonu arttırıcı niteliktedir. Ayrıca ruh halini iyileştirici ve unutkanlığa iyi gelmesiyle de bilinir. Antioksidan etkisiyle beyni ve bazı diğer organların da korunmasını sağlayan yeşil çay taze şekilde demlenerek tüketilmelidir. Şişelenerek satılan yeşil çayın etkisiyse çok azdır ve besin kimyasalları içermesinden ötürü yararı yerine zararı dokunabilmektedir. Yeşil çay demlenmesinin ardından sıcak ya da soğuk şekilde tüketilebilir.

Koyu Çikolata: Nar suyu, turunçgiller ve yeşil çay gibi antioksidan etkisi olan siyah çikolata hafızanın korunmasına yardım eden gıdalar arasında yer almaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan kafeinle enerji verici ve konsantrasyonu arttırıcıdır. Çikolatanın bu olumlu yönlerinden yararlanabilmek adına %50-70 oranlarında kakao içeren bitter çikolataların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çikolatanın fazlasının ise faydadan çok zarar verebilmektedir. Bu nedenden ötürü uzmanlar günlük olarak 10-15 gram kadar çikolata tüketilmesinin yeterli olacağını belirtmektedirler.

Ispanak: Mineraller ve folik asit yönünden zengin bir kaynak olan ıspanak unutkanlığı azaltır ve hafızayı geliştirmektedir. Folik asit, yaşa bağlı unutkanlık tedavisinde ve Alzheimer rahatsızlığından korunabilmek için tavsiye edilen bir maddedir. 1 kase kadar çiğ ıspanak tüketmek günlük vücudun folik asidi ihtiyacının hemen hemen %60’ını karşılamış olacaktır.

Elma: Antioksidan türü olan quercetin yönünden zengin olan elma, brokoli ve kırmızı soğan hafızanın geliştirilmesi için tüketilecek besinlerdendir. Brokoli ayrıca folik asit de içermektedir.

Domates: Antioksidan türlerinden birisi olan likopen domates içerisinde bulunmaktadır ve bilhassa demans gelişimine neden olan serbest radikallerin yol açtığı hücre tahribatlarına karşı da koruma sağlamasıyla bilinmektedir.