Pratik Bilgiler

Yemeklerde Lahana Kullanımı

Lahana özellikle kış aylarında en çok tüketilen sebzelerden biridir. Özellikle beyaz lahana en fazla tüketilen lahana türüdür. Bunun yanı sıra kırmızı lahana, kara lahana gibi lahana çeşitleri de vardır.

Kırmızı Lahana Çeşidi; Genellikle salatalar için kullanılmaktadır. Aynı zamanda yoğurtlu mezelerde mor salata olarak kullanılan kırmızı lahana turşu olarak da tüketilmektedir.

Kara Lahana Çeşidi; Özellikle Karadeniz bölgesinde yetişen bu lahana türü sarma yapılarak tüketilmektedir.

Beyaz Lahana Türü; en çok tercih edilen lahana türü beyaz lahanadır. Lahana taze iken beyazdır, olgunlaştıkça yeşil renkler artmaktadır. Turşu olarak tüketildiği gibi yemeklerde de kullanılan bir lahana türüdür.

Lahana Yemekleri

Lahana özellikle bağırsaklar için oldukça faydalı bir besindir. Aynı zamanda zayıflatma özelliği olduğundan dolayı lahana tüketimi fazlasıyla önerilmektedir. Lahana turşu çeşitlerinde, salatalarda ve yemeklerde kullanılabilen bir bitki türüdür. Bu nedenle günlük yaşamda lahanadan fazlasıyla faydalanabilmeniz mümkündür. Lahana hangi yemeklerde kullanılır?

Lahana İle Sarma Yapabilirsiniz

Özellikle kara lahana ve beyaz lahana türü sarma için kullanılmaktadır. Sarma yapabilmek için lahanaların olgunlaşmış olması ve damarlarının ince olması gerekmektedir. Lahana sarması pirinçli ve bulgurlu olarak yapılmaktadır. Ayrıca lahana sarmasını kıymalı olarak da tercih edebilirsiniz.

Lahana Kavurması Yapabilirsiniz

Özellikle Karadeniz bölgesinin yöresel yemeklerinden biri olan kara lahana kavurması soğan ve zeytinyağı ile yapılmaktadır. Dilerseniz soğuyan lahanaların üzerine sarımsaklı yoğurt ilave ederek tüketebilirsiniz.

Lahana Çorbası Yapabilirsiniz

Lahana çorbası özellikle diyet yapan kişiler için de önerilmektedir. Lahana çorbası için kereviz, havuç gibi besinlerden de yararlanabilirsiniz. Antitoksin etkisi olan lahanaları buharda haşlayarak sumak ile de tüketebilirsiniz. Lahanaları ince olarak doğrayarak patates, soğan, kereviz, havuç, biber gibi besinler ile haşlayıp robottan geçirerek tavuk suyu ile birlikte çorba olarak da tüketebilmeniz mümkündür.

This Post Has One Comment

  1. lahana Reply

    Lahana için bu kadar işe yaradığını bilmiyordum 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir