• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yulaf Kepeği Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Bir tahıl ürünü olan yulaf gün içindeki beslenmede oldukça faydalı bir besindir. Bilhassa kahvaltıda yulaf ülkemizde çok fazla olmasa da diğer ülkelerde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Yulaf kepeğinin faydaları nelerdir?

Yulaf kepeğinin bir tahıl olarak yetişmesi basittir. Ve beslenme için göz önünde de bulundurulması gereken bir besindir. Diğer tahıllarla karşılaştıracak olursak da çözülebilir posayı daha fazla bulundurur. İnsanların e vitamini ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir besindir. Görmede sıkıntı yaşayan ve tırnakları sürekli kırılan insanlar bu tahıldan tüketmelidirler.

Adete bir gençlik iksiridir yulaf kepeği. Selenyumu bol oranda bulundurur yulaf kepeği ve selenyumda antioksidan kaynağıdır. Vücuda oldukça faydalıdır. Bu faydalarının yanından selenyum astım hastaları ve kalp hastalıklarından şikayetçi olan kişiler için çok faydalıdır. Çünkü yulaf kepeği kan kolesterolünün dengeli kalmasında rol oynar buda kalp krizi geçirme riskini çok aşağılara taşır.

Şeker hastalarına yulaf kepeği önerilir. Çünkü yulaf kepeği kan şekerini tanzim eder. Diyabetli hastaların yemek listelerinde vardır yulaf kepeği. İnsülinin vücuttaki seviyesini ayarlar.

Günlük hayatta diyet yaparak kilo vermek isteyen kişilere de önerilen bir tahıldır. Acıkmayı geciktirir hissedilen tokluk süresini arttırır. Mide ve bağırsak faaliyetlerinin normal hızının üstüne çıkmasını sağlar. Hazımsızlık sorunundan şikayetçi olanlar için önerilir yulaf kepeği. Vücuda faydalı diyet listelerinin çok aranan tahıl elemanlarındandır. Sadece kilo vermek isteyen kişilere değil sağlıklı yaşamı düzenli beslenmeyi benimsemiş kişilerin gözdesidir ve önerilir.

Yulaf kepeği nasıl tüketilmelidir?

Öncelikle bilinmesi gereken yulaf kepeği kimyasal bir ilaç değildir. Kimyasal ilaçlarda olan ani etki yulaf kepeğinden beklenmemelidir. Hazımsızlığa ve şeker hastalığa iyi gelir fakat biranda gerçekleşecek etki değildir.

Yulaf kepeği alışık olduğunuz damak tadınıza hitap etmeyebilir. İlk yediğinizde beğenmeyebilirsiniz fakat bu durum uzun süreli değildir. Yulaf kepeğini tükettikçe bu tada da aşina olacaksınız.

Yulaf kepeğini süt veya yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz. Yulaf kepeğini yoğurtla beraber tükettiğinizde daha fazla süre tok hissedersiniz. Arzuya göre çorbaya ilave ederek de yiyebilirsiniz.

Bir gün içerisinde 3 gram yulaf kepeği tüketmek sağlık için normal olan ölçüdür.